Rozhovory

Exekuce. Setřást ji ze sebe teď může až dvě stě tisíc dlužníků!

Renata Lichtenegerová

Exekuce. Setřást ji ze sebe teď může až dvě stě tisíc dlužníků!

„Lidé nemají jasno v tom, co všechno si může exekutor dovolit,“ říká Tomáš Pospíšil, jednatel společnosti Český spotřebitel, která provozuje projekt Exekutor má smůlu.cz. Víte o situacích, kdy na vás exekutor nemůže?

Jak přesně má postupovat člověk, na kterého je uvalena exekuce, aby neplatil více, než skutečně musí?

Základní pravidlo pro lidi v tíživé finanční situaci je nestrkat hlavu do písku, ale postavit se svým problémům čelem a komunikovat s věřitelem, případně s exekutorem. Člověk by se vždy měl snažit exekuci předcházet, neboť s ní jsou spojeny další náklady, takže dluh narůstá a řešení celé situace je zase o malý kousek složitější. Pokud se člověk do exekuce již dostane, je opět důležité s exekutorem komunikovat a pokusit se domluvit na nějakém řešení. To může být poměrně těžké, ale určitě se to vyplatí zkusit. V případě, kdy dlužník vlastní nějakou nemovitost, je dobré se ji pokusit prodat dříve, než skončí v dražbě, neboť zde se nemovitosti vždy prodávají levněji než v běžném komerčním prostředí.

Stále narůstá počet lidí, na které jsou uvaleny mnohočetné exekuce. Není podle vás chyba v systému?

Na vině jsou podle mě různé úvěrové společnosti, které půjčují peníze lidem, kteří by na půjčku dosáhnout neměli. Tito lidé již mnohdy exekuce mají a dalšími půjčkami prohlubují svoje finanční problémy. Nezřídka kdy pak dojdou k závěru, že své dluhy do konce života nemohou splatit a prostě se naučí žít mimo systém. Adresa na úřadě, žádný majetek, práce načerno a pochopitelně žádné daně, což škodí nám všem.

Jak obecně hodnotíte rozsah pravomocí tuzemských exekutorů a jejich postupy?

Jako nedostatečnou vnímám kontrolu jejich činnosti. Ve své práci se setkávám s klienty, kteří se stali objetí hrubého chování exekutorů, které mnohdy bylo až za hranou zákona. Podat stížnost na Exekutorskou komoru či přímo na ministerstvo spravedlnosti nepovažuji za efektivní a ani za příliš vhodné pro oběti nezákonného postupu exekutorů. Líbil by se mi kontrolní institut, nazvěme jej třeba exekutorským ombudsmanem, na kterého by se poškození lidé mohli obrátit s žádostí o přezkoumání postupu exekutorů.

Jakého nezákonného chování se exekutoři dopouštějí?

Nejčastěji se setkáváme s tím, že exekutor neoprávněně zabavil nějaký majetek. Například majetek třetí strany ve sdílené domácnosti. Pak je nutné podat návrh na vyškrtnutí věci ze soupisu majetku, případně vylučovací žalobu. Často se také setkáváme s přílišným nátlakem ze strany exekutorů či vysloveně hrubým chování, které je nejen daleko za hranou slušnosti, ale i na pomezí legality. Obecně zde panuje určitá nejasnost ohledně pravomocí exekutorů, takže lidé nedokážou odhadnout, na co má ještě exekutor právo a co je již za hranou.

Vaše společnost se zabývá mimo jiné zastavováním exekucí, které byly nařízeny na základě protiprávních rozhodčích doložek. Jak poznat neplatnou exekuci?

Všechny potřebné informace většinou naleznete přímo na exekučním příkazu. Pokud se na něm nachází výraz rozhodčí nález či rozhodce, je splněna první podmínka pro zastavení exekuce. Pokud byla exekuce navíc podána společností Essox, Home Credit, Cetelem, Finpomoc či Komerční banka, je možné rovnou říci, že je protiprávní a jako taková může být zastavena. Pokud se jedná o dluh u jiné společnosti a exekuce byla opět nařízena na základě rozhodčího nálezu, je nutné ještě prozkoumat původní smlouvu o půjčce. Pokud zde rozhodce nebude dostatečně jasně a transparentně určen, půjde i tato exekuce zastavit.

Kolik takových případů v Česku je?

Podle našich odhadů jich může být až 200 tisíc. Všechny mají být zastaveny. Soudy bohužel nemají kapacity na to, aby všechny exekuce procházely a ty protiprávní zastavovaly. Je to tak na samotných dlužnících, aby se ozvali a nechali si exekuci zastavit.

Co přesně zastavení exekuce znamená?

Zastavením exekuce samozřejmě nezaniká původní dluh. Ten tedy stále musíte zaplatit. Ale odečtou se z něj poplatky na exekutora, rozhodce a advokáty. Dlužná částka se tak může snížit i o více než polovinu. Po zastavení exekuce se někdy ukáže, že dluh je již splacený nebo zbývá zaplatit již velice málo. Někomu se otevře cesta k dohodě na mnohem nižších splátkách přímo s věřitelem. Nebo k oddlužení formou osobního bankrotu, protože daný jedinec najednou dokáže splnit základní podmínku, a to splatit požadovaných 30 procent dluhu během 5 let.

Diskuze