Názory

Češi hodně hulí a také hodně solí. Zákaz kouření v restauracích je na spadnutí. A teď co s tou solí? Budeme ji dostávat na příděl?

Kateřina Kotalová

Češi hodně hulí a také hodně solí. Zákaz kouření v restauracích je na spadnutí. A teď co s tou solí? Budeme ji dostávat na příděl?

Do dalšího čtení včera prošel návrh zákona, který zakazuje kouření v restauracích. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) si na pomoc vzal urnu (kdo je obsahem, neprozradil), přítomní pánové jistě zadoufali, že si z Němečka vezme příklad Chovanec, až budou projednávat zákon o regulaci prostituce. Když ničeho, jistě by docílil rekordní účasti. Zákaz kouření rozděluje společnost i podnikatele v pohostinství. Proti mluví hlavně další zásah do svobody podnikání a svobodného rozhodování. Mimochodem včera také vyšla „zdrcující“ zpráva o alarmujícím stavu solení v českých kuchyních. Češi prý solí víc, než je zdrávo. S tím se určitě také bude muset něco udělat, pánové a dámy…

S nápady nadmíru regulovat lidské chování jako by se roztrhl pytel. Ombudsmanka Anna Šabatová například nechce, abychom si podle svého uvážení mohli vybrat nájemníka bytu v osobním vlastnictví, pan ministr Brabec nám zase bude koukat do komínů, čím si topíme. Jsme zřejmě národem, který je nutné vodit za ručičku, neb sám netuší, co je pro něj vlastně dobré. Včera při jednání o zákazu kouření v restauracích padalo jedno moudro za druhým. Vy si nicméně z výroků pánů poslanců udělejte obrázek sami…

V hlavní roli urna

Svatopluk Němeček (ministr zdravotnictví): Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, já jsem vás dnes přišel požádat, abyste spolu se mnou zastavili likvidaci jednoho okresního města ročně. … Přinesl jsem si dnes s sebou rekvizitu, kterou každý z nás zná. (Na řečnický pult postavil pohřební urnu s nápisem "Kouření může způsobit pomalou a bolestivou smrt".) Pohled na ni není příjemný nikomu. Průměrný kuřák se k ní svým rozhodnutím přiblíží o 15-18 let. Já ale odmítám, aby s sebou do hrobu kuřáci brali i lidi, kteří nechtějí.

Martin Lank (Úsvit): Pokud nějaký nekuřák z řady restaurací si prostě vybere tu kuřáckou a trvá na tom, že tam bude sedět, ať se na mne nikdo nezlobí, tak podle jaksi darwinovských principů si myslím, že se může sám vyřadit z genofondu. A děkuji panu ministrovi, že se pochlapil a konečně nám sem přinesl pořádný popelník.

Korupce je taky o zdraví

Vítězslav Jandák (ČSSD): Uvědomujete si, kolik tu leží podstatných zákonů? Zákon o prokazování majetku, zákon o referendu a mohl bych jmenovat. My jsme sem přišli a všichni jsme začali bojovat proti korupci, za dobro, za všechno a pak to smete jeden, který bojuje za zdraví. Já si myslím, že bychom se skutečně měli vrátit k tomu, co tu leží více než rok, a potom až bude pohoda, nikdo nebude krást, tak by lidé měli přestat kouřit.

Ministerstvo financí poníženě děkuje

Jaroslav Zavadil (ČSSD): Proč se neříká a proč ministr financí, který tedy tady zrovna není, by neměl chtít, aby na těch krabičkách, kde je vážné varování, že kouření škodí zdraví, se zároveň objevila věta: ministr financí poníženě děkuje, protože to jsou dvě věci, za něž potřebujeme poděkovat. Za prvé, do státního rozpočtu teče 50 miliard, ale to je věc dejme tomu jiná. A pak to, že - a to ani raději říkat nebudu.

Štěpán Stupčuk (ČSSD): Tak já bych očekával ve vystoupení ministra zdravotnictví především to, že bude apelovat na to, aby se tady omezila strana nabídky, a to se tady v žádném případě neděje. A v tom je to největší pokrytectví zákona, že na jedné straně my tady vůbec nevytěsňujeme z veřejného prostoru tu dostupnost tabákových výrobků, a na druhou stranu pak naopak z veřejné prostoru chudáky konzumenty, kteří si to platí s požehnáním státu.

Jak jsem v dýmu pingloval

Jaroslav Zavadil (ČSSD): Když si představím, jak to na vesnické hospodě chodí, kde já jsem dokonce na jedné vesnické hospodě pingloval chvíli, abych si přivydělal nějakou korunu, takže si neumím představit, že tam ti lidé nebudou kouřit. Ale to je věc do jiných debat, takže jenom jsem musel vystoupit, protože to tak cítím. Já vám děkuji za pozornost.

Prostitutka ve Sněmovně? Může být…

Miloslav Janulík (ANO): Kolegyně, kolegové, mně to nedá. Není to úplně z mé hlavy. My jsme se o tom bavili s kolegou, ale mě tak napadá, my jsme tady z rukou ministrů viděli, když se projednávají finanční otázky, viděli jsme účtenky. Viděli jsme urnu. Už se tady kouřilo z elektronické cigarety. A mě tak napadá, co uvidíme, až se bude projednávat zákon o regulaci prostituce.

Krásná blbost

Radim Holeček (ODS): Já třeba osobně jednou za čtrnáct dojdu v Ústí nad Labem do velmi zakouřené místnosti, je to nejhorší rybářská putyka, nesmím jmenovat, ale je to opravdu to nejzakouřenější, co je, já si tam vykouřím těch pět cigaret pasivně, celou noc větrám oblečení, no a vy všichni, co tady jste, nebo většina z vás řekne, že to je svým způsobem blbost. Ale já důrazně varuji - neberme lidem svobodu dělat ve volném čase na svou vlastní zodpovědnost krásné blbosti.

Hulení na dámských záchodcích

Bohuslav Svoboda (ODS): Já si jenom vzpomenu na své mládí na gymnáziu. Když jsme měli pana profesora Bartoše, vynikajícího matematika a kuřáka /upozorňuji/, který byl fanatický bojovník proti kouření. On o všech přestávkách běhal po celé škole a hledal, jestli najde nějakého kuřáka. Naší povinností bylo vymyslet systém, jak nás nenajde. Dokonce jsme udělali smlouvu s děvčaty, že nám uvolní jeden dívčí záchodek a kouřili jsme tam. Trvalo mu asi měsíc, než přišel na to, kam se schováváme. A byla to prostě reakce na ten zákaz.

Nekuřácká závist

Leo Luzar (KSČM): U cigarety se toho vždycky nejvíc vyřešilo. A ta sociální komunikace nekuřákům chybí, protože nemají důvod sociálně komunikovat. Jdou si uvařit kafe v kuchyňce, ale to kafe se dneska vaří velice rychle. Tam není těch deset minut. Chybí tady sociální komunikace. Možná že to je ten určitý druh závisti nekuřáků vůči kuřákům, že jim závidí tu možnost komunikace s ostatně stejně postiženými lidmi.

Jana Černochová (ODS): Jestli si pan ministr zdravotnictví myslí, že by někteří lidé měli přestat kouřit, já si myslím, že by někteří lidé měli přestat pít.


Diskuze