Příběhy

Surfování na hladině rybníka? Díky klukům z Brna žádný problém!

Kateřina Kotalová

Surfování na hladině rybníka? Díky klukům z Brna žádný problém!

Když napíšeme, že mladí kluci z Brna vyvinuli surfovací prkno, které nepotřebuje vlny, že s ním udělali díru do světa a lidé napříč kontinenty jim trhají ruce, bude to znít jako nafouknutá bublina. Jenomže není. Parta mladých mužů z moravské metropole skutečně jako první na světě vyrobila Jet Surf, tedy prkno s motorem, a díky tomu vznikl i nový vodní sport, který lze provozovat na takřka kdejaké vodní ploše.

Lítat každou chvíli k moři nebo podnikat dlouhé cesty autem do Chorvatska či do Itálie s dlouhým prknem na střeše, nebyla legrace ani pro peněženku mladíků ani pro jejich nabité diáře. Chtěli surfovat doma, ale rozjeďte se na prkně po klidném Mácháči… Ta myšlenka byla až neuvěřitelně jednoduchá: Potřebujeme surfovací prkno s motorem, které se normálně vejde do auta. Pár let trvalo, než ji dotáhli do konce, ale povedlo se. Dnes na Jet Surf mají hned několik patentů a z brněnské výrobny vyváží celokarbonová prkna s dvoutaktním spalovacím motorem a elektronickým zapalováním snad do všech koutů světa. „Každý surf je speciálně vyroben na zakázku. Devadesát procent všech dílů a každý surf pochází přímo z brněnské továrny, máme tak pod kontrolou nejvyšší úroveň kvality od začátku až do konce,“ ujišťuje Jan Zeman, hlavní organizátor Mistrovství světa Motosurf GP.

Ano, nový sport má už i svoje Mistrovství světa, finále toho letošního se konalo v Číně. V příštím roce se mohou výrobci připravit na pořádný nápor. Zájem o Jet Surf roste a i Praha pozná, jak chutná Mistrovství světa. „Český závod proběhne přímo v historickém centru města,“ prozradil Zeman. Na Náplavce bude tedy v létě zřejmě pěkně rušno. Závodníci to na čtrnáctikilovém Jet Surfu umí vytáhnout až na rychlost 57 km/h.

Bezpečný adrenalin

Získat vlastí prkno ale není na lusknutí prstu. „Tento nový sport si pomalu ale jistě získává své fanoušky po celém světě a počet nových objednávek začíná převyšovat produkční možnosti zavedeného způsobu výroby. Během letní sezóny je o Jet Surf takový zájem, že noví zájemci si na ten svůj musí počkat i několik měsíců,“ přiznává vysokoškolák Zeman s tím, že firma se z důvodu rozšíření výrobních kapacit právě stěhuje do nové haly. Není divu, po Jet Surfu touží kromě závodníků hlavně rekreační závodníci. Obzvlášť letošní teplé léto Jet Surfu přihrálo nemálo zakázek. „Jízda na Jet Surfu není nebezpečná a motosurfing lze provozovat téměř v jakémkoliv věku. Je to adrenalin, ale hlavně zábava, při které neriskujete zdraví. Na Jet Surfu jezdí celé rodiny, kteří si tak zpestřují společně strávený čas u vody,“ dodává Zeman.

Od masovějšího nákupu zatím odrazuje pořizovací cena. Ta totiž začíná na dvou set sedmdesáti tisících korunách za kus. „Pokud se na Jet Surf podíváme jako na závodní stroj a porovnáme ho s ostatními motoristickými sporty, pak se jedná o nejlevnější stroj. Za tuto cenu pořídíte závodní surf, který je schopný vyhrát pohár mistrovství světa. Nejsou potřeba další investice do motoru či ladění a především následný provoz je v porovnání velice levný,“ hájí cenu výrobce. Nádrž Jet Surfu pojme dva a půl litru, což vystačí tak na hodinu a půl jízdy. Samotný board je dlouhý 180, široký 60, vysoký 15 centimetrů a váží čtrnáct kilo. Na jeho provoz není potřeba žádného mechanika, základní úkoly totiž zvládnete sami s přibalenou sadou nářadí, a když je nejhůř, servisní zázemí továrny Jet Surfu je k dispozici prakticky nonstop.

K ovládání Jet Surfu prý stačí několikahodinový kurz a pak už jenom nastartovat a vyplout, aniž byste museli čekat na tu správnou vlnu…

Další příběhy podnikatelských úspěchů čtěte v aktuálním vydání magazínu Živnostenské listy. Je k mání v každé dobré trafice!

Diskuze