Příběhy

Podnikání nevychytal aneb Krach zlatého brankaře. Teď ho zachraňuje Král hazardu

Jiří Vítek

Podnikání nevychytal aneb Krach zlatého brankaře. Teď ho zachraňuje Král hazardu

Byl trojnásobným mistrem světa a několikanásobným vítězem české a československé nejvyšší hokejové soutěže. Dokonce se stal i držitelem William M. Jennings Trophy udělované v NHL brankářům, kteří odehrají za tým s nejmenším počtem inkasovaných branek alespoň pětadvacet zápasů. Coby podnikatel však absolutně vyhořel. Byznys prostě nevychytal.

Byl to vynikající brankář a hned na začátku je třeba uvést, že jako sportovec přinášel naší malé zemi pouze radost a že krach úspěšných sportovců není nijak vyjímečnou událostí. Vzpomeňte na Mika Tysona, který za svoji kariéru vydělal 400 milionů dolarů. Na vrcholu kariéry za jeden jeho zápas inkasoval i 30 milionů dolarů. Nakonec skončil s dluhem 23 milionů dolarů. Nejzlejší muž planety, jak ho začala nazývat média, strávil tři roky ve vězení za znásilnění, držení drog a řízení pod vlivem alkoholu. Tak hluboko Roman Čechmánek naštěstí neklesl.

Excelentní brankař si během angažmá v zámořské NHL vydělal během čtyř sezon cca 180 mil. Kč, celkově si přišel zhruba na 240 milionů, přesto se rozhodl místo klidného dožití v teplém písku vstoupit do světa byznysu. O naivitě jeho podnikání vypovídá i to, že Čechmánek věřil, že na dostavbu školícího střediska a bytů v Holešově a na zlínský pivovar dostane dotace. Ty ale padly kvůli zahájení insolvenčního řízení. Policie ho prošetřuje ještě ve věci možného podvodu, a aby toho nebylo málo, dostal Čechmánek vyhazov i z klubu ve Vsetíně, kde působil jako asistent u mladšího dorostu a jako kouč brankářů. Vsetín mu již neprodloužil smlouvu. Jeho konec byl z galerie trapných rozchodů. Ještě nedávno byl v klubu povýšen a najednou se stal trojnásobný mistr světa nadbytečným.

Insolvenční správce v posledních měsících rozprodává jeho majetek a dokonce i dům, kde má legendární "Čeman" trvalou adresu. Většinu nemovitostí, které brankař vlastnil, koupil zatím v dražbě podnikatel a senátor Ivo Valenta prostřednictvím společnosti Synot Real Estate, která byla jediným zájemcem. Čechmánek tak musí podepsat s Valentou novou nájemní smlouvu, aby vůbec mohl bydlet ve svém vlastním domě.

Čechmánkovy nešťastné projekty

Prostějov – Bývalý dům důchodců
Holešov – koupil budovu staré radnice, kde budoval školící středisko a byty (investice za 55 milionů a na dostavbu potřeboval 15-20 mil.)
Praha – vinotéka
Chorvatsko – ostrov Brač – v bývalém starém statku budoval s manželkou biofarmu s ubytováním, restaurací i lisováním olivového oleje (milion eur = 28 milionů Kč)
Zlín – rodinný pivovar (32 milionů)Diskuze