Příběhy

Tvrdý byznys ho připravil o tři syny. Nevzdal to. Na lopatky firmu položila až hospodářská krize

Kateřina Kotalová

Tvrdý byznys ho připravil o tři syny. Nevzdal to. Na lopatky firmu položila až hospodářská krize

Začínal s jedinou mincí v kapse a jednou cvičenou opicí. Když umíral, byl jeho podnik nejznámějším svého druhu v Evropě. Řeč je o ANTONÍNU KLUDSKÉM, zakladateli kdysi slavného cirkusu Kludský. Život v cirkusu se stal osudným pro jeho tři syny, kteří skončili ve spárách šelem, i pro čtvrtého, Karla, který zajistil českému cirkusu největší slávu.

Ale od začátku. Antonín Kludský byl šoumen od malička. Miloval loutky a na ulici s nimi hrál divadlo. Později si pořídil papouška a opici a snil o tom, že by se jednou mohl živit jako varietní umělec. Koneckonců nadání pro to měl. Den co den předváděl před užaslými lidmi na ryncích chůzi po provaze s opicí na rameni i triky s barevnými ptáky. Zalíbil se mu potlesk obecenstva i cinkot mincí. Chtěl víc. Když si v Hamburku pořídil svoji první slonici, začalo se o něm mluvit po celé zemi. Jeho zvěřinec měl do toho opravdového cirkusového daleko a čísla se zvířaty byla zprvu jednoduchá, ale mladý Antonín věděl, že jednou si cirkus, který ponese jeho jméno, založí. To jméno nese už sto padesát let.

Na začátku byla smrt

Za vznik cirkusu Kludský vlastně může smrt. Konkurenčního principála, šéfa lipského cirkusu Kreutzberg, zadávil lev, a tak Antonín neváhal a odkoupil jeho zvířata. Spolu se svým zvěřincem dal dohromady největší cirkusovou společnost v celém Českém království. Ještě jednu obrovskou devizu pro vznik cirkusu Antonín měl. Kromě čtyř lvů, leopardů, jaguárů a medvědů měl také početnou rodinu. Dvacet synů a ani jednu dceru! Všechny své syny v cirkusu zaměstnal, nad některými z nich tak podepsal ortel smrti. Tři zahynuli při drezúře, další byli několikrát těžce zraněni. Když šelma roztrhala i nejstaršího syna Antonína, s nímž starý pan Kludský počítal jako se svým nástupcem, rozhodl se ukončit svoji činnost. Jenomže právě smrt Antonína juniora přinesla cirkusu největší reklamu. Každý chtěl vidět lvy, kteří zabili nástupce principála, a to v den jeho svatby přímo na svatební hostině, když svatebčanům předváděl jedno ze svých nejlepších čísel.

Na vrcholu blaha

Starý pan Antonín už pokračovat nechtěl, a tak se dobře rozjetého rodinného byznysu v roce 1891 chopil mladší syn Karel. Prodal kolotoče i loutky a vyplatil sourozence. Soustředit se chtěl jen na zvířata. Pod jeho vedením se cirkus mnohonásobně rozrostl. Přestože se musel vyrovnat s častým úhynem zvířat, které mu údajně trávila konkurence a obrovskou ránu do chodu cirkusu zasadila také první světová válka, během níž třel bídu s nouzí. Cirkusáci trpěli hlady a zvířata se požírala navzájem. Karta se obrátila a ve dvacátých letech už byl cirkus Kludský zase na vrcholu. V té době vlastnil osm set zvířat, do jeho šapitó se vešlo na deset tisíc lidí a když se stěhovali, jen tak tak se naskládali do 86 vagónů! To už ale Karlu Kludskému docházely síly, a tak rodinný cirkus předal synům Karlovi a Rudolfovi, přičemž Karlova maringotka si prý s ničím nezadala s prezidentským salonním vagónem T. G. Masaryka.

Život v bídě s nouzí

Kludsým se nebývale dařilo, v roce 1928 prý během dvou měsíců navštívilo cirkus přes šest set tisíc lidí. Hospodářská krize ale udělala za slavným cirkusem šlus. Obliba cirkusu neklesala, ale lidé neměli na vstupenky, a tak postávali za branami cirkusu a poslouchali, co se uvnitř šapitó odehrává pro pár movitějších diváků. Kludští začali propouštět a rozdávat zvířata do ZOO. V roce 1934 zkrachoval definitivně. Karlovi Kludskému jr. zůstala maringotka, ve které poté, co mu ve čtyřicátém osmém zabavili rodinnou vilu, dožil v Jirkově u Chomutova. Než aby pracoval ve státním cirkusu u svého bratrance, nastoupil raději na pilu. Krátce před smrtí získal titul Zasloužilý umělec.

Po revoluci se jeden z potomků Kludských snažil původní rodinný cirkus obnovit, ale marně.

Diskuze