Zprávy

Soukromníci vyšli do boje proti kontrolnímu hlášení DPH

Kateřina Kotalová

Soukromníci vyšli do boje proti kontrolnímu hlášení DPH

Jednadvacet senátorů v čele s Ivo Valentou (Soukromníci) podepsalo ústavní stížnost na kontrolní hlášení DPH. K Ústavnímu soudu s ní půjdou už zítra. Stížnost opírají o rozpor s právem na ochranu před shromažďováním a zneužíváním údajů.

Podle Valenty „neustálé vymýšlení nových a nových zákonů, které šmírujou, které jdou do podstaty osobních dat, otravujou a obtěžujou podnikatele a lidi, kteří chtějí přemýšlet svobodně" přesáhlo veškerou únosnou mez. Ústavní stížnost připravila Strana soukromníků. „Její podání je pro nás dílčím úspěchem. Zároveň jde o důkaz toho, že proti vládním kopancům do aktivních a pracovitých lidí se dá bojovat z mnoha pozic," uvedl její předseda Petr Bajer.

Také senátoři vnímají kontrolní hlášení jako průlom do ochrany soukromí v podobě sběru citlivých údajů o velmi široké skupině obyvatel. Vadí jim také přenesení obrovských pravomocí na úředníky finanční správy.

Kontrolní hlášení budou muset po Novém roce podávat všichni plátci DPH. Právnické osoby každý měsíc. Ostatní podle toho, jak často odvádějí daň. Soukromníci považují kontrolní hlášení za další ránu pod pás živnostníkům a malým a středním podnikům. „Jde o údaje, které jsou v konkurenčním prostředí chápány jako citlivé. To vše teď bude uloženo v centrální elektronické evidenci vedené úředníky. Budou tak vědět vše o tom, jací jsou vaši obchodní partneři a v jakém objemu s nimi obchodujete. To je velmi snadno zneužitelné," vysvětluje předseda 1. místopředseda Strany soukromníků Rudolf Baránek a odkazuje se na Ústavu ČR, podle níž má každý právo na ochranu před neoprávněným shromažďováním, zveřejňováním či jiným zneužíváním údajů o sobě.

Soukromníci podrobili zákon právním rozborům."Podle nich může být povinnost vnímána jako neústavní tehdy, pokud klade stejné povinnosti velkým i malým podnikatelům. Přitom dopad na ty malé je mnohem tvrdší," dodává Bajer.

Další podpásovkou malým podnikatelům jsou nepřiměřené sankce. Pokud totiž finanční správa zjistí nesrovnalost, je okamžitě podnikateli udělena automatická pokuta a zaslána výzva k odstranění chyby do pěti dnů od doručení. „Pro živnostníky a malé podnikatele s malým počtem zaměstnanců, nebo s žádnými zaměstnanci, to znamená konec dovolených a služebních cest, neboť nikdo neví, kdy výzva, v případě nesrovnalostí, bude doručena,“ obává se právník a někdejší poslanec Zdeněk Koudelka.

ČTK, kot

Diskuze