Názory

Češi se bojí vánočních trhů v Německu. Může za to i radnice v Praze?

Jiří Vítek

Češi se bojí vánočních trhů v Německu. Může za to i radnice v Praze?

Strach z teroristických útoků se jistě letos promítne i v tržbách obchodníků v Drážďanech nebo v Norimberku. Mnoho Čechů a Moravanů ruší své pravidelné nákupy ze strachu o své zdraví.

Nešťastným signálem směrem k veřejnosti byla změna koncepce rozsvěcení vánočního stromu v Praze z jednorázového na opakující se. Vedení hlavního města tímto rozhodnutím nejenom Pražanům, ale i návštěvníkům z celé České republiky naznačilo, že se mají bát o svoji bezpečnost, protože bezpečnostní složky prostě nejsou schopny zajistit klidné svátky na místech, kde je větší koncentrace osob v zemi, které se uprchlická krize prakticky nedotkla.

Alespoň tak to vyplývá z prvotních reakcí veřejnosti. Realizace opatření paradoxně ukázala, že ne všechny změny zavedených pořádků musejí být k horšímu. Opakující se rozsvěcení vánočního stromku kvitovali návštěvníci i samotní stánkaři. "Tato akce byla extrémně nebezpečná vždycky, bez ohledu na hrozbu terorismu. Viděl jsem na vlastní oči zašpuntované ulice, kdy nikdo nemohl kolem páté odpoledne jít dovnitř ani ven. Vždy to byl velký oříšek zejména pro záchranáře, protože šlo často o život, a to zejména hlavně dětí. Změna koncepce v rozsvěcení stromu na každou hodinu přispěla k neuvěřitelné atmosféře, kdy se uspokojily všechny rodiny s dětmi a nikdo se nikde netlačil. Denně vnímám pochvalné hodnocení rodin, starých i mladých, poněvadž díky tomu, že vše nebylo cíleno jen na jeden okamžik jako v minulosti, je vše v absolutním klidu.Budu si moc přát, aby tomu bylo tak nadále," sdělil Živnostenským listům stánkař, který na vánočních trzích v centru Prahy nechybí už více než deset let.

Bohužel rozhodnutí vzhledem k načasování vzbudilo strach. Mnozí proto odkládají i svoji tradiční účast na vánočních trzích v Německu. A diskuzní fóra se začínají plnit podobnými dotazy a názory. Zde je několik reakcí ve fóru na stránkách vited.cz o trzích v Drážďanech.

Miluji svou rodinu a nebudu ji vystavovat riziku. Ono vánoční trhy jsou vyloženě dobrá příležitost... Takže za mě ne.
Podle mě jsou vánoční trhy dobrou příležitostí (pro islamisty), jak zabít hodně lidí.

Právě Drážďany z možných rizikových míst vycházejí nejlépe. Jde o město ležící v dřívější NDR, tedy po dlouhou dobu v té chudší části spojeného Německa, na rozdíl od Norimberku je zde počet imigrantů výrazně menší, než jinde v Německu, přesto je zde překvapivě největší protiislámské hnutí v zemi tzv. PEGIDA. Vedení města v posledních dnech nevyhlásilo žádná zvláštní viditelná opatření. Na rozdíl od Berlína, kde se sice pouze mluví o připravovaných vstupních kontrolách návštěvníků, ale zatím jen platí zákaz příliš velkých zavazadel v místech vánočních trhů. Norimberská radnice a zemský prezident, již veřejně ohlásily nasazení většího počtu tajných policistů ve městě a uniformovaných hlídek.

Diskuze