Rozhovory

Kauza Včelpo. Kdo komu mazal med kolem pusy?

Radomil Bábek

Kauza Včelpo. Kdo komu mazal med kolem pusy?

Kauza společnosti Včelpo, v jejímž medu testy prokázaly nežádoucí stopy antibiotik a současně tak prasklo, že do medu vydávaného za tuzemský musel být přimíchán med zahraniční, zahýbala veřejností i firmou. Med, který z lásky k Česku nabízel řetězec Kaufland, Včelpo do poslední chvíle obhajovalo, následným odvoláním dozorčí rady pak nepřímo přiznalo vinu za medový průšvih. V pozdějším prohlášením ujistilo veřejnost, že bude více dbát na kontrolu dodavatelů. Bylo gesto odvolání dozorčí rady tím správným řešením, nebo to odskákal nepravý? A jaký dopad to bude mít na malé včelaře? Odpovídá Radomil Bábek, předseda Asociace podnikatelů a manažerů.

Jaký je váš pohled na tuto kauzu?

Nevím, v jakém rozsahu to bylo, ale je to zřejmý podvod na zákaznících. Pokud se jednalo o jednorázové pochybení, pak by jistě byla na místě značná míra shovívavosti. Především by však bylo žádoucí, aby vyšlo najevo, kdo konkrétní za takovým jednáním stál.

Jaký dopad podle vás může mít tato kauza na české včelaře? Firma totiž ve svém vyjádření nepřímo obvinila dodavatele, tedy menší včelaře...

Doufám, že na české včelaře nebude mít tato kauza žádný negativní dopad. Mám k nim velkou úctu a všichni bychom si jejich práce měli vážit. Pokud se však mezi nimi našel někdo, kdo si chtěl zjednodušit práci a neoprávněně zvýšit zisky, pak i ten by zasloužil trest. Ale znovu opakuji, že včelaři jsou nám všem nesmírně prospěšní, a my bychom neměli tento případ zveličovat.

Kdo je na vině této kauzy? Řetězce a jejich tlak na cenu, firma Včelpo nebo někdo jiný?

Velmi fandím malým podnikatelům a živnostníkům a malým producentům v zemědělství. Nemám však rád přenášení viny. Pokud někdo vnímá ceny řetězců jako neakceptovatelné, ať s nimi neobchoduje. Vina je v případě podvodu záměny dovozového medu za domácí na tom, kdo to učinil. A ten člověk, nebo ti lidé mají nést odpovědnost.

Je odvoláním dozorčí rady optimálním řešením problému?

Neznám konkrétní podmínky a poměry ve Včelpu, proto se mohu vyjádřit jen obecně: Standardní by nebylo odvolávat dozorčí radu, ale odpovědnost za chod firmy a kvalitu služeb či produktů mají nést ti, kdo jsou za to placeni - jednatel, management, kvalitáři. Odvolat dozorčí radu, kterou ve Včelpu tvoří lidé spíše vyššího věku, připomíná zastírací manévr. Za firmu Včelpo se k této kauze na jejich vlastním webu naposledy, 4.11., vyjádřila jejich manažerka kvality. Ta ovšem reaguje na první zprávy v bulváru a ohrazuje se, že nejsou uváděny žádné konkrétní údaje. Když potom média konkrétní údaje přinesla, nikdo na web Včelpa už žádnou reakci nedal. Ani to na ně nevrhá dobré světlo. A především: Jak se k celé kauze staví jednatel? A co na to říká ředitel firmy? Jejich jména jsem na webu Včelpa nenašel, což pro mne není dobrou zprávou o transparentnosti firmy.

Mohou „malí“ čeští včelaři využít této situace? Podle jakých znaků poznat dobrý český med?

Samozřejmě, že mohou, a také doufám, že toho využijí. Nakupování od "svých" dodavatelů, tedy od lidí, jejichž tvář a jméno známe, se stává stále populárnějším. Jsem přesvědčen, že budoucnost mnoha malých producentů v zemědělství je v tom, že si najdou svou klientelu, která navíc je ochotna za kvalitní a zaručené produkty celkem dobře zaplatit. Jen nemohou čekat, že za nimi my, zákazníci, přijdeme. Musí nás hledat, oslovit a přesvědčit. A dobrý český med? To je ten, který mi jako český prodají, a který mi chutná. A že mne někdo může napálit a vydávat jiný med za český? Ano, to může, ale moje právo zákazníka je rozhodnout se, zda od takového prodejce budu dál nakupovat. Jsem ovšem přesvědčen, že drtivá většina českých včelařů, a stejně tak ostatních živnostníků, podnikatelů a farmářů, jsou lidé poctiví. Já se nebojím u nich nakupovat.

Diskuze