Zprávy

Stát vypsal salámovou zakázku za dvacet milionů. Kdopak ji vyhraje?

Kateřina Kotalová

Stát vypsal salámovou zakázku za dvacet milionů. Kdopak ji vyhraje?

Rovných dvě stě tun salámů do rezervy nyní plánuje nakupit stát. Za dodání a tříletou ochranu vybraných uzenin bude vítězi tendru náležet dvacet milionů korun. Správa státních hmotných rezerv (SSHR) už přijímá nabídky. Příliš mnoho přihlášek k milionové salámové zakázce se ale neočekává. Zadávací dokumentace čítá dvaadvacet stran požadavků a čestných prohlášení.

Uchazeč bude muset mimo jiné předložit seznam minimálně dvou obdobně významných dodávek v posledních třech letech. A tím se okruh výrazně zužuje. Do dříve avizované zakázky SSHR na dva tisíce tun mraženého masa se přihlásily pouze dvě firmy, vítězem se stalo Animalco, které je součástí Agrofertu Andreje Babiše. Druhá přihlášená společnost dle SSHR nesplnila podmínky soutěže.

V salámové zakázce SSHR požaduje dodání a ochraňování stovky tun Vysočiny, Turistického a Selského salámu a stovky tun Lovečáku, Poličanu, Herkulesu nebo Paprikáče. Salámy budou muset být uskladněné na území ČR a obměňovat se budou muset každých 30 dní. SSHR bude nabídky přijímat do 20. ledna 2016.

Nedávno stát také vypsal zakázku na dodání 3 500 tun sušeného mléka za 230 milionů korun (zakázka jako dělaná pro Babišovu Mlékárnu Tatra Hlinsko?), masa za 56 milionů korun (ideální pro Animalco?) či na 390 tun řepkového oleje za více než devět milionů korun (společnost Preol, která je součástí koncernu Agrofert, otevřela nový závod na výrobu řepkového oleje letos v létě).

-kot-, ČTK

Diskuze