Názory

Vláda chce dotovat stanice na zemní plyn aneb Přicházejí noví pumpaři od Zlaté podkovy

Jiří Vítek

Vláda chce dotovat stanice na zemní plyn aneb Přicházejí noví pumpaři od Zlaté podkovy

Politici mají asi pocit, že dotace rostou na stromě a oni je jenom sklízí. Pánové ministři, abyste mohli jednotlivcům dotovat jejich podnikání, musíte další podnikatele a zaměstnance nejdřív okrást o jejich peníze.

Ministerstvo průmyslu a obchodu chce začít dotovat výstavbu dalších plnících stanic na stlačený zemní plyn (CNG) do aut. Dosud se jich u nás přitom postavilo už sto bez jakékoliv státní podpory. Úřad má v plánu postavit tři sta dalších.

Dotovaný kapitalismus

Já osobně jsem si myslel, že kapitalismus je o tom, že když podnikatel "ucítí" dostatečnou mezeru na trhu, spočítá si, zda se to vyplatí, získá investice a tuto tzv. díru vyplní, protože očekává zisk. Socialisté v rámci falešného dobra pro všechny to cítí jinak.

Jistě určitě zde není dostatečné množství plnících stanic, ale jestliže někdo má v první řadě zájem o prodej vozidel na CNG, tak je to výrobce těchto vozidel. Proč se tedy slavný akční rada moudrých nejprve nedomluví na podpoře tam? Proč musí ihned tahat peníze z kapes daňových poplatníků, kterým je CNG úplně ukradené, protože mají schválená ekologická vozidla a chtějí parkovat v obchodních centrech, nemocnicích apod., kam vozidla na plyn nesmí.

Nebo se tím zvýhodní nějací šíbři, kteří teď postaví další plnící stanici, aby mohli převálcovat ty současné, které si o dotacích mohly nechat jen zdát. Díky dotaci budou mít nové stanice nefér konkurenční výhodu. A až ty původní krachnou, nové dotované zvýší ceny. Nebo čekáte snad něco jiného?

Diskuze