Podnikání

Smutná realita českých hračekKrachnul už i výrobce kachny na provázku

Renata Lichtenegerová

Krachnul už i výrobce kachny na provázku

Zdá se, že nejrychlejší cesta do českého dětského pokoje vede z Asie. Česko sice v minulosti patřilo mezi hračkářské velmoci, dávno to už ale není pravda. Dokonce i na domácím trhu představuje podíl hraček tuzemské výroby pouze zlomek. Opravdu se jedná o zboží, které je vhodné pouze pro specializované obchůdky, zatímco v největších řetězcích kraluje dovoz?

Hračky plastové, dřevěné, kovové, látkové. „Arzenál“ dětských pokojů dnes zahrnuje nepřeberné množství předmětů od hadrové panenky až po kvadrokoptéru. Většinu z těchto různorodých věcí spojuje skutečnost, že je vyrobily zahraniční firmy. Podíl českých hraček na trhu se pohybuje pouze mezi sedmi až deseti procenty.

Loni opustilo továrny českých hračkářských firem zboží v hodnotě 2,4 miliardy korun, což představuje meziroční nárůst o devět procent. V Česku ovšem mají své výrobní či montážní závody také čtyři nadnárodní výrobci, společnosti Simba, LEGO, Ravensburger a Playmobil. Jen ony loni vyrobily hračky v celkové hodnotě 5,6 miliardy korun. Jinými slovy čtyři fabriky zahraničních majitelů spolehlivě trumfnou všechny české hračkářské firmy dohromady. Na druhou stranu můžeme být rádi, že nám zde vůbec nějací výrobci ještě zůstali. Po roce 1989 se totiž většina tradičních podniků jen těžko přizpůsobovala novým podmínkám na trhu. Hned počátkem devadesátých let krachlo několik do té doby významných společností. Výrobci hraček ale krachují i v současné době. Nejnovějším „nebožtíkem“ je výrobní družstvo JAS ve Stráži nad Nežárkou, které více než 50 let vyrábělo kvalitní dřevěné hračky v čele s velmi populární tahací kachnou.

Záplava čínských šuntů

Jsou to tedy především dovozy z Asie, se kterými české hračky svádí nelehký souboj. „Podobně jako v jiných segmentech trhu, je i v případě hraček asijský dovoz opravdu velkým problémem. Mají ho na svědomí jak velké nadnárodní firmy, které v Číně vyrábějí a alespoň si hlídají kvalitu, tak nejrůznější obchodníci, kteří sem po tunách dopravují cenově podhodnocené nekvalitní zboží. Mnohdy ho pak velmi rychle naleznete v hlášeních evropského sdružení RAPEX jako bezpečnostně nebo zdravotně závadné, říká Petr Heinzl, jednatel společnosti Česká hračka.

Diskuze