Rozhovory

Andrej Babiš chtěl Viktoriagruppe. Když ji nedostal, poslal na ni svoje úředníky. Myslí si šéf naftařské společnosti, která nedávno na státu vysoudila 170 milionů

Dagmar Klimovičová

Andrej Babiš chtěl Viktoriagruppe. Když ji nedostal, poslal na ni svoje úředníky. Myslí si šéf naftařské společnosti, která nedávno na státu vysoudila 170 milionů

Mohlo by se zdát, že když vstoupíte do byznysu se státem, máte, jak se říká, “vystaráno”. Protože logicky, kdo jiný než ten, kdo pravidla určuje, by je měl také dodržovat? Viktoriagruppe byla obchodním partnerem České republiky jedenáct let, ochraňovala pro stát část strategických zásob nafty. Ortel nad ní vynesl Andrej Babiš, který se ji od roku 2013 údajně pokoušel několikrát koupit, a když se mu to nepovedlo, nechal ji zničit za pomoci celní a finanční správy. Alespoň takovou zkušenost s podnikáním se státem má PETR MALÝ (48).

Před pár dny padly v kauze Viktoriagruppe vs. celní správa první rozsudky a vypadá to, že v tomto případě se ministr financí bolestně přepočítal. Podle nich by Celní správa České republiky měla vrátit Viktoriagruppe přibližně 170 milionů korun. Petr Malý došel k závěru, že mlčení už bylo dost a otevřeně se rozpovídal o pozadí této vysoké hry “patriotů” a také o varovné SMS zprávě od Andreje Babiše, která mu radila, ať zmizí z Česka a která předcházela zásahu zakuklenců ve všech objektech společnosti.

Začněme úplně jednoduše, komu patří Viktoriagruppe? Tuhle informaci údajně nemá ani premiér ani zpravodajské služby.

To je naprostá hloupost. Viktoriagruppe patří mně a všichni to vědí. Téhle hře opravdu nerozumím. Pořád mě někdo spojuje s Martinem Nejedlým z Lukoilu, což mě skoro uráží. Já jsem od Lukoilu koupil prázdnou firmu kvůli obchodním kontraktům. Nic víc. A pořád někde čtu, že Viktorka patří Lukoilu. To je blbost.

Letos v lednu jste říkal, že se žádná nafta neztratila. Trváte na tom?

Samozřejmě, trvám na tom. Jediný problém jsou nesrovnalosti v papírech. Nic víc. To bude pro úřady velké zklamání. Nafta se prakticky ani ztratit nemohla, protože i němečtí celníci potvrdili, že v areálu nebyl v loňském roce žádný pohyb materiálu. A odvozu šesti milionů litrů by si určitě někdo všiml. Měření nafty v soustavě nádrží je poměrně složitá matematika, a dokud se ty nádrže nevyvezou, nikdo nemůže se stoprocentní jistotu tvrdit, že se něco ztratilo. Já tvrdím, že se neztratilo nic.

Máte z toho rozsudku radost?

Radost se asi nedá říct, ale ulevilo se mi. Sice si vůbec neumím představit, co se bude dít dál, ale je to úleva. Chodit třikrát týdně na policii podávat vysvětlení není zase taková sranda, jak by to mohlo vypadat.

Máte z něčeho obavy?

Trochu se bojím, že se mě teď někdo bude snažit kriminalizovat. Jméno Viktoriagruppe bude už navždycky spojeno s podvodem, byť domnělým. Ale to nikoho nezajímá. Viktoriagruppe prostě skončí.

Co bude dál?

Počkáme, až budou rozsudky doručeny a pak by měl někdo přijít a vrátit nám 170 milionů. Byl bych rád, kdyby bylo možné to dát nějak do pořádku. Od začátku jsme se chtěli domluvit, ale bohužel nás nikdo neposlouchal.

Co vás na celé té věci mrzí nejvíc?

Hrozně mě štve to, kolika lidem ublížili. Myslím teď svoje bývalé zaměstnance, kterým totálně změnili život. Všichni jsou na úřadu práce a naprosto zbytečně. Celá ta věc byla od začátku nastrojená a už druhý soud to potvrdil.

Co bude s areálem v Chlumci? Budete pokračovat v podnikání?

Myslím si, že Chlumec pronajmu. Já osobně už s pohonnými hmotami v ČR podnikat nebudu. Jenom hlupák by se z tohohle nepoučil.

Objevila se informace, že teď chce Viktoriagruppe koupit Tomáš Pitr. Je to pravda?

Četl jsem to, ale je to absolutní nesmysl. Pitr za mnou byl, ale jemu bych nikdy nic neprodal.

Co bude s naftou, která je v Německu?

To se uvidí. Záleží na ochotě představitelů států se s Viktoriagruppe dohodnout. Stát mi zničil firmu. Podle mě by se k tomu teď měl někdo postavit a přijít s nějakým návrhem.

Je pravda, že vás chtěl koupit Andrej Babiš?

Ano je.

(Andrej Babiš na dotaz Živnostenských listů slova Malého popřel)

Je možné, že celé to byla jenom pomsta za to, že jste odmítl firmu prodat?

Vyloučit to nemůžu. Pár dní před tím, než proběhly domovní prohlídky, mi poslal Andrej Babiš SMS zprávu, ve které mi napsal, že mám na týden zmizet z Česka.

Udělal jste to?

Ne. Neměl jsem důvod. Viktoriagruppe je, když nic jiného, zahraniční subjekt a vztahuje se na něj dohoda o ochraně investic. Na to asi taky trochu zapomněli. Ale to je dneska už jedno. Já bych se opravdu chtěl rozumně domluvit. Celou dobu mi o nic jiného nešlo. Sednout si ke stolu s rozumnými lidmi a najít přijatelnou cestu pro obě strany.

Kdo by to podle vás měl být?

Na začátku jsme zkoušeli jednat se SSHR, to ale k ničemu nevedlo. Těžko říct, jestli to bude někdo z ministerstva financí nebo vlády. Opravdu nevím.

Co bude s tou dohodou o narovnání, kterou připravil insolvenční správce a Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových?

To nevím. Podle tohoto rozsudku se bude muset někdo dohodnout se mnou a ne s insolvenčním správcem. Ostatně tomu jsem to už oznámil.

Šel byste ještě někdy do byznysu se státem?

S Českou republikou už ne. Je strašný, že když si někdo zamane, tak vás dokáže zničit a neuděláte s tím nic. Chce se mi říct, že odcházíme a poslední ať zhasne.

Viktoriagruppe je německá firma s českou pobočkou, nebo přesněji organizační složkou. Firma ochraňovala pro Českou republiku část strategických zásob nafty od roku 2004 na základě smlouvy s úřadem Správy státních hmotných rezerv (SSHR). Současný předseda úřadu Pavel Švagr potvrdil, že i když nikdo údajně nezná její vlastnickou strukturu, za jedenáct let spolupráce nedošlo k žádným komplikacím. Od loňského léta je Viktoriagruppe podezřelá ze zmizení šesti milionů litrů státní nafty, přičemž její větší část je uložena v bavorském úložišti v Kraillingu. Tam byla nafta převezena na základě dodatku ke smlouvě z roku 2010. Menší část zásob zůstala v nádržích firmy v průmyslové zóně u Chlumce nad Cidlinou. Podezření ze ztráty rezerv se ani úředníkům Správy státních hmotných rezerv (SSHR) ani celníkům zatím nepodařilo prokázat. Firma je od prosince 2014 v insolvenci a insolvenční správce Mirko Möllen následně české zásoby zablokoval, mimo jiné kvůli údajně špatně uzavřeným smlouvám a nejasnostem kolem vlastnictví paliva. Do dnešního dne české pohledávky zahrnující i nároky českých celníků a finanční správy neuznal. Dohromady se jedná o téměř 1,8 miliardy korun. Arbitrážní soud před dvěma týdny změnil změnil vlastníka společnosti, vítězem arbitráže se stala firma Cioltit, za níž údajně stojí podnikatel Rostislav Halášek.

Zákulisí kauzy "ztracené" státní nafty Viktoriagruppe přinášíme v listopadovém vydání Živnostenských listů. Vychází právě dnes!

Diskuze