Názory

Zakázat vany, zřídit ekopolicii a na plastové dětské vaničky speciální daň

Jiří Vítek

Zakázat vany, zřídit ekopolicii a na plastové dětské vaničky speciální daň

Švédský král Carl XVI. Gustaf navrhl zakázat vany, protože koupání je podle něj plýtváním vodou a energiemi. Tak to je jistě další téma pro úředníky v Bruselu. Do půl roku by nám po žárovkách mohli zakázat i vany. A až nějaký potentát zjistí, že vykonávat potřebu je nejlepší za keřem, přijdem i o mísu?

Král svoji úvahu uvedl v rozhovoru, který souvisel s nadcházející světovou klimatickou konferencí v Paříži. Později dodal, že zákaz van myslel pouze "v lehkém žertu". "Ale je v tom zrnko pravdy. Malé detaily mají obrovský účinek," dodal v závěru interview. Ano tím nám připomněl tolik používaný citát Josefa Goebbelse, že v detailech je ďábel.

A protože ďábel se nespokojí jen se slovy, tady je možný scénář konečných důsledků, které by absurdní opatření (jsme přece v Evropě) mohlo přinést:

Když je zákaz, musí být i kontrola. Že vana je minimálně zasypána sutí, nebo důkladně zavřená plechovým poklopem, a tak je třeba založit kontrolní orgán-ekopolicii, která bude mít volný vstup do vašeho bytu. Někdo bude muset označit razítkem a za poplatek, že vana byla odstraněna (pochopitelně proškolenou firmou která vany okamžitě likviduje na speciálně chráněném místě). Na dětské plastové vaničky, bude jistě parlamentem uvalena speciální daň z přepychu a nově vzniklé neziskové organizace budou brát štědré dotace na dehonestující kampaně ve stylu "Koupou se jen vrazi", "Jedno koupání by v Sudánu napojilo celou vesnici - styďte se!"

Dotace z EU se budou poskytovat odborným společnostem, které budou vydávat knihy o tom, jak se správně sprchovat, nebo jak lze děti bezpečně umývat pod okapem. Do celého projektu by jistě stálo za to ještě přidat další skandinávský prvek, a sice, že v případě nelegálního koupání dětí ve vaně okamžitě odebrat dítě sedící ve vodě.

Švédsko za posledních třicet let předvádí státní socialistickou destrukci, bohužel poslední vyjádření krále Carla XVI. Gustafa utvrzují v tom, že nejde o náhodu.

Copak asi vymyslí příště?

Diskuze