Názory

EET se odkládá. Dopadne jako elektronické recepty?

Jiří Vítek

EET se odkládá. Dopadne jako elektronické recepty?

Start evidence tržeb se znovu odkládá. Ministr Babiš se stále vymlouvá na obstrukce opozice a nyní již pevně řekl, že do roka a do dňa. Nejspíš mu nedošlo, že koalice má většinu, proto je ve vládě. Zákon si můžou schválit i bez opozice, takže v zavedení EET bude jiný zakopaný pes.

Ve slavném Chorvatsku to nepřineslo do státní pokladny vůbec nic navíc. V Kanadě to pro velký úspěch zrušili. Nebylo by lepší raději nastavit pořádně daňový systém, aby vyplnění daňového přiznání u nás netrvalo 4x déle než v Německu. Když ubyde výjimek, ubyde i možností obcházení a navíc může finanční úřad provádět kontrolu častěji než jednou za 50 let, protože kontrola bude trvat jedno odpoledne a nikoliv 3 týdny, než se v té hromadě a každoročních změn někdo vyzná. Daňové předpisy se u nás mění každý jeden rok, a nikdo neví, co právě pořádně platí.

Zapomenutý recept

Ve Sněmovně ještě pořád leží téměř zapomenutý podobný Zákon o elektronickém receptu. Neboli: Vyzkoušejme to nejprve na lékařích, kteří mají nastudováno víc než živnostníci. Tady zcela možná státní kasa vybere více než na živnostnících. Lékaři se ale elektronické evidence bojí nepochybně více než živnostníci, jenže mají na poslance výrazně větší moc. Lékařům se už podařilo zrušit IZIP a odsunout platnost elektronického receptu, to se bohužel živnostníkům nemůže podařit.


Tak je spusťme současně a uvidíme, kdo jej zvládne lépe dodržovat. V tomto porovnání je strach na straně lékařů nepochybně větší, touto cestou se totiž stát dozví, kdo z lékařů je přímo napojen na jakou farmaceutickou firmu. A stát vybere na daních či úsporách ve zdravotnictví více než na EET.

Diskuze