Příběhy

Za výzkum léčebných účinků konopí Čechovi navrhli deset let natvrdo, nebo kazajka?

Kateřina Kotalová

Za výzkum léčebných účinků konopí Čechovi navrhli deset let natvrdo, nebo kazajka?

Zkoumá léčebné účinky konopí. Za to má jít na deset let za mříže, nebo do blázince. Dlouhých patnáct let žádá DUŠAN DVOŘÁK (53) o povolení výzkumu a k produkci léčiv z konopí. Marně. Namísto toho si se železnou pravidelností vyzvedává soudní obsílky, čelí obvinění z bláznovství a dívá se na to, jak policie nekompromisně „sklízí“ jeho konopnou úrodu určenou k léčbě a výzkumu. Na konci letošního října podal pátou ústavní stížnost na jednání policejních složek a rozsudky soudů nižší instance.

Do výzkumu léčebných účinků konopí a právních sporů vložila rodina Dvořákových veškeré své úspory, a přestože jisté pozitivní účinky na průběh některých onkologických onemocnění, kožních onemocnění, diabetu, roztroušené sklerózy či Parkinsonovy choroby nemocní potvrzují a lékaři nezpochybňují, Dvořák už šest let za svůj výzkum čelí nejednomu trestnímu oznámení. Nutno říct, že nikoliv ze strany nemocných, ale státu. „Studiem zákonů, judikatury či konzultacemi jsem přišel na to, že výzkum a terapii mohu dělat legálně, v roce 2008 jsem ho zveřejnil, otevřel kliniku, ale každý rok přijede policie, zkonfiskuje mi farmu a chce mě dostat na pět až deset let do vězení. Když stát zjistil, že mám pravdu a zákon umožňuje výzkum provádět legálně, chtěl mě zbavit způsobilosti a zavřít do blázince a v roce 2012 rychle změnil legislativu. Konfiskacemi zabili a zmrzačili občany, ale to nechce nikdo řešit,“ píše v ústavní stížnosti Dvořák. V ústavní stížnosti odkazuje na nemocné, kterým dle jejich slov produkty z konopí zpříjemňují léčbu. Současně vzpomíná několik pacientů-diabetiků po amputaci končetiny a onkologicky nemocných pacientů, jejichž život vyhasl v krutých bolestech, jimž se dle Dvořákova přesvědčení dalo s pomocí konopí předejít.

Peníze i nervy v háji

Poslední roky se Dušan Dvořák pořádně nevyspal. Rodina přišla o miliony, absolvovala šest domovních prohlídek při konfiskaci farmy, z rozhodnutí soudu podstoupil řízení o zbavení právní způsobilosti, následně o umístění na psychiatrii, u soudu je takřka jako doma. Přesto není ochoten svoji konopnou farmu definitivně zavřít. „Například první trestní spis zahrnuje vyjádření sedmdesáti občanů, kteří uvedli, že jim moje konopí pomáhá, obsahuje i desítky lékařských doporučení nemocným ke vstupu do výzkumu terapie konopím včetně doporučení od profesorů a přednostů klinik,“ uvádí na svoji obhajobu v ústavní stížnosti Dvořák. České soudy ale mají odborníka na konopnou léčbu za bláznivého feťáka, čemuž jistě přispívá skutečnost, že Dvořák trpí maniodepresivní psychózou.

Léčba k nezaplacení

Zákonodárci nicméně po letitých debatách a nátlku veřejnosti umožnili výdej konopných produktů v lékárnách. Jenomže to má jedno velké ALE. Jsou nekřesťansky drahé a člověk s průměrnými příjmy si je dlouhodobě zkrátka nemůže dovolit. „V lékárně nemocný zaplatí za gram tři sta korun, přitom by si klidně rostliny mohl každý vypěstovat sám. To není jen parazitování na nemocných, ale je to zločin, za který by politici měli být potrestáni," tvrdí Dvořák s tím, že při lékárenských cenách stojí roční užívání konopí více než půl milionu korun. „Kromě toho takový kuřák marihuany, který ji užívá pro potěšení je v lepším právním postavení než člověk, který konopí potřebuje dlouhodobě k ochraně zdraví a života, tlumení bolesti,“ dodává v ústavní stížnosti Dvořák.

Šokující rychlost

V celé záležitosti je prazvláštní obzvlášť jeden moment. Když se Dušan Dvořák ponořil do zákonů a zjistil, že svým jednáním zákon nerozporuje, ten se záhadně rychle změnil. „Ještě než jsem stačil podat dne 23. 2. 2012 první ústavní stížnost, Vláda ČR vedená premiérem Petrem Nečasem účelově změnila definici konopí pro trestní právo. Norma je však tak kreativní a odporuje definicím dle zákona o návykových látkách a každý si ji může vykládat po svém,“ upozornil na nestandardní postup Dvořák.

Jestli bude Ústavní soud v řešení Dvořákovy páté stížnosti stejně rychlý jako někdejší Nečasovi úředníci, je ve hvězdách.

Diskuze