Příběhy

Kontrolor si spletl pelyněk černobýl s Černobylem. Vetchou trhovkyni čekalo vysvětlování policii

Kateřina Kotalová

Kontrolor si spletl pelyněk černobýl s Černobylem. Vetchou trhovkyni čekalo vysvětlování policii

Příběh staré bylinkářky, který nám zaslala čtenářka Eva jako reakci na náš článek o praktikách kontrolorů na trzích, nás vzal nejprve za srdce, potom za bránici. Jak asi muselo být trhovkyni pod palbou nesmyslných nařčení a jak kontrolorovi poté, co se naprosto zesměšnil?

Dobrý den,

dnes jsem náhodou narazila na Váš článek Největší blbosti, na kterých bazírují kontroloři a vzpomněla jsem si na svůj zážitek s kontrolorem a jeho kolegyní.

Jednou v sobotu jsme byli na návštěvě u mé kamarádky v jednom malém městě, kousíček od Prahy. Dopoledne na náměstí pořádali jakýsi trh, ne přímo farmářský, ale nějaký výroční. Byla to krása, všude zboží z domácích dílniček, příznivé ceny a velice příjemná atmosféra. Jak tak procházíme trhem, zastavili jsme u stánku s bylinkami a kořením.

Bylinky prodávala stařenka, která vypadala jako z pohádky. Všechno bylo označené a ocenované, bylinky krásně voněly. Babička se mile usmívala a radila kupujícím, na co je která bylinka vhodná. Zájem byl dost velký a hodně lidí třeba jenom poslouchalo, jak paní o každé bylině hezky vyprávěla.

Najednou se vynořil jakýsi člověk, držel v ruce desky, nějaký průkaz a za ním žába, která jen kývala hlavou na vše, co ten člověk řekl a pravila ano, ano. Napřed jsme jim nevěnovali pozornost, ale upoutal nás doslova výkřik, že paní prodává radioaktivní trávu a že okamžitě musí sbalit stánek a že budou volat policii. Babku málem ranila mrtvice a začala plakat. Ukazovala nějaká potvrzení, říkala, že má zkoušky na všechno a řádné povolení k prodeji.

No chlap už řval jako tur, lidé se tlačili, aby jim nic neušlo. Prostě scéna jako na divadle. Do toho ta jeho slepice něco kvokala, že to je trestný čin a nějaká směrnice EU a bla,bla. Chvilku trvalo, než nám došlo, co se vlastně přihodilo. Na pultě měla paní bylinkářka pytlík s označením Pelyněk-Černobýl.

Není to pravý pelyněk, má slabší účinek, ale přidává se do čajových směsí na zažívací potíže. Ten hňup kontrolor vykřikoval, že paní prodává nějakou trávu z Černobylu, kde je to zamořené po výbuchu jaderné elektrárny a že se všechno musí zlikvidovat. Když toto opakoval velice hlasitě i k davu, samozřejmě všichni vybouchli smíchem. V tom již na místo dorazil místní policista, který měl službu. Napřed si vyžádal klid od všech zúčastněných. Chvíli trvalo, než se lidé přestali smát. Nechal si vše zopakovat a smích prostě taky nezadržel. Potom požádal kontrolora, aby se prokázal a následně se ho zeptal, zda má nějaké bližší vědomosti o bylinách, nebo farmaceutické vzdělání. Chlap koukal jako jelito, evidentně by nerozeznal ani celerovou nať.

Policista babku uklidnil, že má všechno v pořádku, aby neměla strach a že může v klidu prodávat dál. Dav se rozešel, ale babka bylinkářka z celého incidentu byla velice smutná. Nad blbostí, arogancí a sprostotou kontrolora a jeho kolegyně zůstává rozum stát. Jak takový nevzdělaný člověk, který neví a nezná, vůbec může vykonávat nějaké kontroly?

Eva R.

Pravdivost příběhu není možné ověřit. Protože čtenářské příspěvky nehonorujeme a lidská blbost je věčná, zřejmě není důvod nevěřit - pozn. red.

Diskuze