Podnikání

Udělal v restauraci akci: Latté ženám za korunu. A už má na krku žalobu

Kateřina Kotalová

Udělal v restauraci akci: Latté ženám za korunu. A už má na krku žalobu

Pro dobrotu na žebrotu. Tohle rčení by si mohl kavárník Martin P. napsat na vstupní ceduli do svého podniku. U příležitosti druhých narozenin své kavárny vyhlásil jednodenní akci jako dík své nejčastější klientele. Ženám. V den výročí jim nabídl latté za jednu korunu. A se zlou se potázal. Na krku má teď hrozbu žaloby od zákazníka, muže, který se cítil být diskriminován. Nutno říct, že právem.

Jakkoliv se to může zdát postavené na hlavu, antidiskriminační zákon to totiž zakazuje. „Vím, že neznalost neomlouvá, ale netušil jsem to. Na druhé straně mě zaráží, že má někdo potřebu vyhrožovat žalobou v případě, že chci někomu dát v podstatě dárek,“ podivuje se kavárník s tím, že příště si nějakou akci pořádně rozmyslí. Druhé narozeniny jeho podniku tak mají trošku hořkou příchuť.

Udělali jsme proto malý průzkum v okolí Martinovy kavárny. Vstup do nedaleké vyhlášené pražské diskotéky mají ženy zdarma, zatímco muži z peněženek vytáhnou dvě stovky. Přijdou-li kamarádky minimálně v pěti, dostanou navíc lahev vína. To nevadí? Nevadí, protože v zákoně je speciální formulka o tom, že diskriminací z důvodu pohlaví není výlučné nebo přednostní poskytování veřejně dostupných zboží a služeb, pokud je výlučné nebo přednostní poskytování zboží a služeb osobám určitého pohlaví objektivně odůvodněno legitimním cílem a prostředky k jeho dosažení jsou přiměřené a nezbytné. A přeberte si to. Jednoduše řečeno, pokud majitel diskotéky obhájí, že mezi návštěvníky je zoufalý nedostatek žen, zvýhodněné vstupné mu projde.

Ženy draze foukají, muži levně suší

Pokud však stěžovatel nabyl dojmu, že jsou ženy zvýhodňovány až příliš, zřejmě se moc nedívá kolem sebe. Cestou do kavárny totiž nemohl minout jedno velmi známé kadeřnictví. Zatímco ženy tam za mytí, střih a foukanou vlasů nechají 1 090 korun, pánové za stejnou službu zaplatí 650 korun. To nevadí? Nevadí, protože zatímco dámy bez ohledu na délku vlasů po umytí a střihu dostanou foukanou, pánové „jenom“ sušení. Rozdíl? Synonymum v hodnotě 440 korun.

Pana Martina tedy teď za latté za korunu čeká pozvání k soudu k podání vysvětlení. „Porušil jsem zákon, přijmu trest, ale jsem z toho rozladěný. Kdejaký šmejd tahá z lidí peníze, vymýšlí jednu utopickou slevu za druhou a já půjdu vysvětlovat, proč jsem chtěl slavit narozeniny svého podniku kávou za korunu,“ krčí rameny kavárník.

Diskuze