Podnikání

Práce realitního makléře? Riziko, dřina, stres a sem tam obvinění z rasizmu

Renata Lichtenegerová

Práce realitního makléře? Riziko, dřina, stres a sem tam obvinění z rasizmu

Brzy by mohl začít platit nový zákon, který má „zkrotit“ realitní makléře. Prý je to nutné, protože řada jejich klientů popisuje nepěkné zkušenosti. Jenže ani s těmi klienty to není žádný med, brání své povolání realitní makléř.

V Česku oficiálně působí přes 15 tisíc realitních makléřů, přesto realitky stále usilovně hledají novou pracovní sílu. Jak je to možné? Podle osmatřicetiletého makléře Davida P. totiž tento údaj zahrnuje každého, kdo si za daným účelem zřídil živnostenský list. Skutečně aktivních prodejců nemovitostí je podle něho o mnoho méně. „Plno lidí se do realit nadšeně vrhne a do roka skončí. Mnohdy si z tohoto podnikání odnesou jen psychické následky,“ konstatuje s tím, že o nekalých praktikách makléřů se hovoří často, zatímco skoro vůbec o tom, jak náročná jejich práce je a čeho jsou schopní jejich klienti.

Žádná jistota

Základním vybavením každého realitního makléře jsou pevné nervy. „Češi nesnášejí, když jim reagujete na inzerát, který sami zveřejnili na internetu. Tedy většina Čechů to nesnáší. Občas se tak ale podaří získat klienta, takže se začínající makléř těmto hovorům v podstatě nevyhne. Když jsem toto obvolávání ještě dělával, měl jsem občas pocit, že celý národ vstával zadkem napřed,“ vzpomíná David, který v realitách podniká už 12 let. Prvních deset byl řadovým makléřem ve velké společnosti, pak si otevřel jednu menší kancelář pod hlavičkou franšízy. „Když si vzpomenu na své začátky, bylo to až komické. Za první tři měsíce jsem si vydělal asi osm tisíc a polovinu z toho projezdil jen v benzínu. Hodně lidí s makléřinou začne, když nemůžou najít jiné zaměstnání. Jenže se jedná o práci na živnostenský list, kdy si sami hradíte náklady, takže je to dost riskantní povolání,“ konstatuje David.

Pracovní doba neexistuje

S vyhlídkou provize, která začíná zhruba na 30 procentech ze zisku realitní kanceláře, podle něho makléři pracují ve dne v noci i o víkendech. Logicky, protože během tradiční pracovní doby nemají klienti obvykle čas prohlížet si nemovitosti. Neschopní jedinci časem vyklidí pole, ti nejlepší mají šanci vydělávat až stotisícové částky měsíčně.

„Jenže aby byl člověk úspěšný, musí být workoholik jako já. A musí být schopný odolávat občasné beznaději. Nevzdat to, když se za jeden měsíc pět zájemců, kterým ukázal nemovitosti, nakonec dohodne přímo s majiteli a jednoduše ho obejdou,“ pokračuje David.

Ještě náročnější než prodeje podle něho mohou být pronájmy. Lidé si přejí snadný zisk, ale obávají se zničení bytu, takže většina z majitelů zakáže domácí mazlíčky či kuřáky, čímž se shánění nájemníků komplikuje. „Nedávno dokonce jedna makléřka skončila u soudu za rasovou diskriminaci. Makléřka, ne majitel té nemovitosti, který jasně řekl, že nechce ve svém bytě romskou rodinu. Samozřejmě udělala hroznou chybu, že o tom otevřeně mluvila, ale speciálně tuto podmínku si stanoví většina majitelů. Nálada ve společnosti je bohužel taková,“ říká David.

Naše branže láká podvodníky

Proč mají makléři v Česku špatnou pověst? „Protože pár jedinců uteklo svým klientům s životními úsporami. Je to hrozné. Nelze ale říci, že by makléři byli podvodníci. Jen to, že chce-li někdo okrádat lidi, vybírá si obor, kde se točí velké peníze. A na tyhle podvodníky budou všechny regulace krátké. Obávám se, že ty jen zkomplikují život malým firmám,“ míní David. Regulace, o kterých se zmiňuje, chce od roku 2017 zavést ministerstvo pro místní rozvoj. Nový zákon vzniká ve spolupráci s profesními sdruženími, ale i se zástupci největších hráčů na trhu. Z volné živnosti, kterou je makléř nyní, by měl udělat živnost vázanou. Pro vstup do branže tedy bude v budoucnu nutné splňovat podmínky, na jejichž přesné podobě zákonodárci zatím pracují. Menší realitky se obávají, že to povede k jejich likvidaci.

Diskuze