Názory

Spadlo ti to, Andreji, asi vítr. Na Financích došlo k havárii hardwaru. Nefunkční byl obchodní i živnostenský rejstřík aj.

Jiří Vítek

Spadlo ti to, Andreji, asi vítr. Na Financích došlo k havárii hardwaru. Nefunkční byl obchodní i živnostenský rejstřík aj.

V pátek 6. listopadu došlo v ranních hodinách k havárii hardwaru. Nefunkční byly aplikace ARES, ARIS, UFIS, IS SDPF, IS KSP atd. Centrální mozek lidstva byl tedy kompletně ochromen. Postupné zprovoznění probíhá ještě dnes, čeká se pravděpodobně stále na příjezd dědy Drchlíka, velkého učitele Adama Bernaua.

"Zprovoznění informačních systémů ARES, ARIS, UFIS v omezeném rozsahu předpokládáme 11. listopadu v odpoledních hodinách. Omlouváme se za způsobené obtíže. Na plném obnovení provozu se intenzivně pracuje. Děkujeme za pochopení," píše se v tiskovém prohlášení Ministerstva financí ČR.

Výpadek dokonce ochromil i systém UFIS, který možňuje uživatelsky aktivní přístup k vybraným údajům účetních a finančních informací státu z Centrálního systému účetních informací státu /CSÚIS/ a zajišťuje zveřejňování účetních závěrek organizačních složek státu.

Náhoda, nebo úmysl?

Selhání hardwaru, nebo jak píše ministerstvo financí havárie, odřízla na celých pět dní nejen veřejnost od nejdůležitějších informací, které souvisí s podnikáním a registrací firem a společností, ale také samotné úředníky. Jisté konspirační teorie hovoří o tom, že šlo o úmyslné přeseknutí kabelu v obci Štoky některým z opozičních poslanců, aby tak sabotoval případné zavedení nové generace CML (centrální mozek lidstva), které nese označení EET. Ovešem zprávu, že by poslanci Kalousek, Fiala nebo senátor Valenta měli v posledních deseti letech v ruce krumpáč, nelze potvrdit.

Diskuze