Názory

Zlomí OKD Sobotkovi vaz?

Pavel Němeček

Zlomí OKD Sobotkovi vaz?

Podnik OKD byl největší černouhelnou společností v České republice. Do jeho majetku patřilo více než pět a půl tisíce hektarů pozemků, přes osm tisíc budov a navrch k tomu obrovské těžební areály, železniční nákladní doprava i čtyřiačtyřicet tisíc bytů. Nemusíte být odborník ani finanční analytik, ale pořídit takový gigant za 4,1 miliardy korun je prostě koupě století. Úplně stejně jako Zdeněk Bakala se musel později smát i kupec České spořitelny, rakouská společnost Erste Bank, které se podařilo v pozici pulce spolknout velkou štiku a v každé obci ještě shrábnout jako bonus nemovitost s pobočkou za několik bezcenných akcií pro samosprávu.

Od prezidentských voleb se kauza OKD znovu pomaličku vynořila na povrch a v poslední době se zdá, že se připravuje u právničky Hany Marvanové střelivo proti premiérovi Sobotkovi, který byl v té době ministrem financí a jeho podpis posvětil tento velmi podivný byznys. Může se zdát, že ve vzduchu dokonce visí možnost předčasných voleb a protože štěstí přeje připraveným, současný největší glosátor této kauzy Andrej Babiš, je ve střehu. Vždyť Hana Marvanová byla na ministerstvu spravedlnosti „jeho“ ženou a dokonce jí osobně nabízel i podporu jako kandidátce do Senátu ČR. Záliba Andreje Babiše v různých složkách je známá už od zapomenuté aférky poslance Šincla, kdy tichému koaličnímu partnerovi při projednávání provizí z pojištění mával před obličejem deskami s jeho jménem. Naštěstí toto faux pak celkem úspěšně uhasil stranický hasič Jaroslav Faltýnek.

Jestli kauza OKD zlomí současnému premiérovi vaz, je velmi těžká otázka, ale může to být jedna kostička v páteři, která Sobotkovi možná křupne, protože pro ty, kterým bylo slíbeno, že se jim následně hornické byty prodají, není premiér tím největším terčem. Horníci berou jako největší hyenu podnikatele Zdeňka Bakalu, který se veřejně profiluje jako podporovatel TOP 09 a váže ho s předsedou strany Karlem Schwarzenbergem i obchodní přátelství z minulosti, kdy se jim v rámci privatizace podařilo společně pod značkou Value Bill převzít Karlovarskou Becherovku za necelé dvě miliardy.

Zkrátka jméno, které se v Moravskoslezském kraji nesmí vyslovit, aby vám nesmrdělo z úst, je Bakalovo, nikoliv Sobotkovo.

A teď politické hry stranou, protože na scénu vstupuje nový hráč, slovenský vlčák Pavol Krúpa investor a majitel společnosti Arca Capital, který přichází spíše v roli Viktora Čističe. Krúpa překvapivě koupil dvě procenta společnosti Bakalovy společnosti NWR, a kdyby bylo k prodeji více, určitě by ještě dvě tři procenta bral, ale i to stačí. Mediálně se postavil za podvedené horníky a s valaškou si to namířil přímo na premiéra, do party si přivzal předsedu a mluvčího hornických nájemníků a již zmíněnou Hanu Marvanovou.

A Sobotka mlčí, nebo si v lepším případě mrmlá něco pod fousy. Z premiérské kanceláře totiž zatím přicházejí pouze prázdné a přidušené fráze jako „Je to Bakalovo velké morální i podnikatelské selhání.“ Co na to říct? Jestliže se podaří Krúpovi ze státu vymoci nějaké "odškodné", tak jako hlavní viník-podvodník bude veřejnosti na stříbrném podnose představen Bohuslav Sobotka, vždyť některá média jsou na to již drahnou chvíli připravována. A znáte to, kostička ke kostičce...

Živnostenské listy mají k dispozici dokumenty včetně důvěrné korespondence mezi Pavolem Krúpou a Bohuslavem Sobotkou. Podnikatel v nich premiéra informuje o svém podezření, že Bakalou dříve oznámený prodej 43 tisíc bytů OKD společnosti Round Hill Capital je pouze fiktivní a ve skutečnosti má nadvládu nad byty získat lucemburská společnost Fondy Bydlení 2 a apeluje na něj, aby ze své funkce nechal převod prošetřit. To bylo v září, premiér nezareagoval.

Exkluzivní rozhovor s Pavolem Krúpou o zákulisí prodeje hornických bytů OKD čtěte v aktuálním vydání magazínu Živnostenské listy, který najdete v na pultu každé dobré trafiky.

Diskuze