Zprávy

Elektronické cigarety. Za jejich špatnou pověst prý může tabáková lobby. A už se na ně chytají nesmyslné regulace. Je to nutné?

Renata Lichtenegerová

Elektronické cigarety. Za jejich špatnou pověst prý může tabáková lobby. A už se na ně chytají nesmyslné regulace. Je to nutné?

I kremžská hořčice škodí lidskému zdraví víc než elektronická cigareta. Navzdory celoevropskému trendu se ale Česko snaží „pokuřování“ bez dýmu co nejvíce omezit. Zaslouží si elektronické cigarety hodit do jednoho pytle s tabákem? A kdo z toho bude mít největší užitek?

Nový protikuřácký zákon, který počítá s úplným zákazem kouření v restauracích, ale i v kinech, divadlech, sportovních halách, dopravních prostředcích, krytých nástupištích a přístřešcích na zastávkách, vztahuje tato opatření i na elektronické cigarety. Argument v podobě pasivního kouření a nutné ochrany nekuřáků, na kterém autoři zmíněného zákona staví, ale v případě elektronických cigaret značně pokulhává. Přesněji řečeno vůbec neexistuje. Co se týče škodlivosti pro uživatele samotného, ani zde nedávají regulace tak úplně smysl.

Cigareta na předpis

Skoro to vypadá, jako by čeští zákonodárci zcela ignorovali vědecké studie, třeba tu, jejíž výsledky letos představilo britské ministerstvo zahraničí. Vyplývá z ní, že většina škodlivin, které způsobují nemoci spojené s kouřením, v elektronických cigaretách zcela chybí, a riziko poškození zdraví je tak až o 95 procent nižší. Studie také tvrdí, že neexistuje jediný důkaz, že by od e-cigaret vedla cesta ke klasickým tabákovým cigaretám a že by měly negativní vliv na klesající počet kuřáků, čímž doposud argumentovala především Světová zdravotnická organizace. Studie naopak navrhuje podpořit e-cigarety jako levný způsob odvykání a umožnit lékařům, aby je mohli svým pacientům předepisovat.

Pro potřebné informace ale není nutné cestovat do zahraničí. Škodlivostí náplní elektronických cigaret se zabývala také analýza VŠCHT v Praze. Ukázalo se, že nějaká ta nepěkná látka v nich sice je, ale i tak jsou méně škodlivé než většina potravin v čele s uzeninami. Hůř dopadla například i kremžská hořčice, takže z pohledu ochrany zdraví každého z nás, by tedy měla být v restauracích zakázána dřív než elektronické cigarety.

Regulace ano, ale rozumná

Na prodej elektronických cigaret a náplní do nich se v posledních letech v Česku zaměřuje stále více podnikatelů. Jedním z nich je Michal Hanák, který vlastní internetový obchod Gallagher. „Některé regulace určitě nutné jsou, například v případě prodeje na vietnamských tržnicích, kde v těch náplních může být cokoliv. Ale nevidím důvod kouření elektronických cigaret kdekoliv zakazovat, nedává to smysl,“ konstatuje. Ve stejném duchu hovoří také Jiří Rataj, obchodní ředitel společnosti R DECOR, která provozuje velkoobchod s elektronickými cigaretami. „Regulace je na místě, ale pouze v rozsahu nastavení pravidel atestování u jednotlivých typů těchto cigaret a jejich náplní. Určitě není možné, aby se na trh mohly dostávat produkty pochybné existence,“ říká Rataj. Chystané regulace a zákazy budou podle něho bezdůvodně omezovat přístup ke zdravější konzumaci nikotinu, jenž je šetrnější nejen pro samotného uživatele, ale také pro jeho okolí.

Mazej do dýmu

Co tedy bude nový protikuřácký zákon znamenat pro lidi, kteří se snaží pomocí elektronických cigaret zbavit velmi nezdravého zlozvyku? „Budou tímto návrhem nuceni trávit čas ve vyhrazených prostorách pro kuřáky, čili budou ze zákona povinováni k pasivnímu kouření, a všem jeho negativním vlivům,“ konstatuje Bohdan Resler z Komory elektronického kouření. Podoba nového zákona podle něho ještě posílí mýtus o škodlivosti elektronických cigaret, ze kterého mají pochopitelně největší radost tabákové společnosti.

Diskuze