Názory

Organizátor petice proti EET a antikvář Cortés z Nuslí: Prodávám knížky za pětikorunu, moje účtenky fakt nikdo nechce

Kateřina Kotalová

Organizátor petice proti EET a antikvář Cortés z Nuslí: Prodávám knížky za pětikorunu, moje účtenky fakt nikdo nechce

Živnostníci v čele s majitelem antikvariátu Jakubem Cortésem se spojili a brojí proti elektronické evidenci tržeb. Založili webovou stránku Neregistruj.cz, která odkazuje na e-petici proti povinnému zavedení registračních pokladen. A podpisy přibývají.

Buzerace, zbytečnost, komplikace, zlo. Tak živnostníci nejčastěji popisují plánované regulační opatření z dílny resortu Andreje Babiše. Nesmysl, to je synonymum k EET pro pražského antikváře Jakuba Cortése. „Provozuji antikvariát a prodávám lidem knížky po pětikoruně. Přijde mi nesmyslné na každou knížku tisknout papírek, o který nikdo nemá zájem a nejspíš jej někde venku pohodí. Možná bych pak pomalu nedělal nic jiného, tiskl a zabýval se opravami toho zařízení, které budou určitě stát spoustu peněz. My antikváři jsme konzervativní, žádné takové vymoženosti v podobě elektronických pokladen nepotřebujeme. Chtěli bychom lidem prodávat knížky,“ říká Cortés s tím, že mu vedle absurdity a nákladů na pořízení a provoz elektronické pokladny vadí přílišné sdělování nákupního chování státnímu aparátu. My, kteří máme rádi svobodu, odmítáme orwellovské registrování všeho, co si kupujeme. My, kteří máme rádi svobodu, odmítáme registrační pokladny, které budou okamžitě odesílat on-line informaci, co, kde a za kolik jsme si koupili.Stát bude registrovat každý nákup. Úředníci klidně zjistí, co si kdo koupil, co čte, o čem přemýšlí. “ píše na webu Neregistruj.cz.

Reakce MF? Počítám se vším!

Cortés s reakcí příslušných orgánů počítá. I s tou nepříjemnou. „Jsme si vědomi nebezpečí, které nám bezprostředně hrozí ze strany státní moci. Stačí připomenout příběhy živnostníků, kteří se postavili establishmentu, a následně byly jejich provozovny kontrolovány. Co činíme, činíme při tomto vědomí. Hrdě budeme čelit kontrolám, šikaně úřadů. Jinak nemůžeme!,“ dodává odhodlaně.

K zorganizování petice Cortése mohl inspirovat úspěch Vinařské asociace ČR, která na jaře tohoto roku zorganizovala podobnou petici proti neúměrné administrativní zátěži vinařů při přepravě vín. Uspěli v červnu. „Dopadlo to, jak jsme potřebovali, když většina našich požadavků byla splněna. Celý proces sběru podpisů trval zhruba měsíc a sami jsme byli při předávání petičních archů příjemně překvapeni přijetím na ministerstvu,“ netajil se v červnu spokojeností autor vinařské petice a předseda asociace Josef Valihrach.

Pokud se podobný majstrštyk podaří i antikvářům, získají knížky z druhé ruky jistě na výrazně větší oblibě.

Diskuze