Revue

Sedmdesátníci, setřete slzy! Legendární Prase bude zase brázdit ulice. Výrobu ze Strakonic přebírá nadšený Brit.

Kateřina Kotalová

Sedmdesátníci, setřete slzy! Legendární Prase bude zase brázdit ulice. Výrobu ze Strakonic přebírá nadšený Brit.

Dlouhých padesát let výroba legendárního skútru Čezeta stála. A když už to vypadalo, že komické vozítko, kterému nikdo neřekl jinak než Prase, nadobro zmizí v propadlišti dějin, přišla dobrá zpráva. Už brzy bude zase brázdit ulice!

Jeho výrobu obnovuje firma Čezeta Motors, která chce v příštím roce uvést na trh první stovku kousků, v horizontu prvních pěti let plánuje prodat na tisíc strojů. Už ale nepojede na benzín, nýbrž na elektriku. Vytáhnete to s ním až na 100 km/h, jenom to dobíjení ještě pořád trochu potrvá. Dobíjí se přibližně 4,5 hodiny, aktuálně však pracujeme na rychlejším systému nabíjení, díky kterému bude baterie plně nabita za 30 minut," uvedl britský konstruktér skútru i samotné baterie Neil Smith. Jinak bude Čezeta vypadat jako dřív, design totiž vychází z původních modelů, které před padesáti lety vyjížděly ze strakonické firmy ČZ. Teď se výroba přesouvá do Mirošovic u Prahy, elektromotory bude mít z Číny a elektroniku z Evropy.

Jako z plakátu

Prase teď dostane osm barev, a i když se může na první pohled zdát, jako by vypadlo z plakátu ze zlatých šedesátých, pokrok ho neobešel. Půjde jej propojit s počítačem přes USB, nabídne GPS vyhledávání nebo využití mobilní aplikace. Konstruktér navíc slibuje, že díky takřka neslyšnému provozu bude možné za jízdy poslouchat hudbu ze zabudovaných Bluetooth reproduktorů.

A cenovka? Stošedesátikilové elektro-prasátko vyjde na 270 tisíc korun.

-kot-, -čtk-

Diskuze