Příběhy

Z chudého kluka z Velkého Meziříčí miliardářem. Díky paštikám a troše štěstí

Kateřina Kotalová

Z chudého kluka z Velkého Meziříčí miliardářem. Díky paštikám a troše štěstí

Když si to o rok mladší spolužák Miroslava Kalouska den co den štrádoval ve čtyři ráno z panelákového bytu 1+kk na autobus do práce, kde coby řadový inspektor prováděl kontrolu potravin, asi by ho nenapadlo, že za pár let bude počítat miliardy a vést největší „paštikářskou“ firmu v Česku. Řeč je o LEOŠOVI NOVOTNÉM, bývalém šéfovi firmy Hamé, dnes spolumajiteli železničního Leo Expresu a jednom z padesáti nejbohatších Čechů podle posledního žebříčku časopisu Forbes.

Za svými úspěchy vidí Leoš Novotný svůj čuch pro příležitosti a také slušnou dávku štěstí. To na něj sedlo nejednou, v práci i doma. Naposledy při projížďce s manželkou a přáteli na bryčce po vlastní oboře. Splašená kobyla si to namířila rovnou do sršního hnízda a posádku vyklopila. Z nehody si Novotný moc nepamatuje, manželku tahle vyjížďka stála tři zlomená žebra, jeho naštípnutý obratel. Z děsivě vyhlížející nehody ale všichni vyvázli živí. Naštěstí.

Zobchodoval, co se dalo

To největší profesní štěstí na něj sedlo díky paštikám, firmu v Babicích koupil v roce 1992 za 78 milionů korun, tehdy byla zadlužená až po uši a zaměstnávala osm desítek lidí. V roce 2007 prodával pětimiliardový gigant se třemi tisíci lidmi na palubě. A právě v pravý čas, těsně před krizí a v nejlepší kondici. Úspěch ale nepřichází lusknutím prstu. „Od počátku jsem vsadil na obchod. Vyhnal jsem prodávat i šéfa údržby,“ vzpomíná na začátky řízení podniku Novotný v rozhovoru pro Forbes. Jeho cíl byl jasný, získat co největší podíl na trhu. Byl také jedním z prvních, který uvěřil v sílu televizní reklamy a vliv celebrit na konzumenta. Angažoval herce Bolka Polívku a Májka si opět získala srdce i žaludky celého národa. Schválně, je tady někdo, kdo ji ještě nikdy nepozřel?

Miliardy za paštiky

Za kolik Hamé před osmi lety střelil, říct nechce, nicméně spekulaci o čtyřech a půl miliardách korun nevyvrací. Sakra, co s takovými penězi? Nakoupit vlaky, vybudovat konkurenci Českým drahám, ty pak dát k soudu za bezkonkurenční ceny jízdenek, nakoupit akcie, pár dluhopisů nebo zlato a investovat do firem a nemovitostí. Kromě těch v Česku vlastní nemálo i ve Spojených státech, hlavně na Floridě, která mu na důchod připadá vůbec nejvhodnější.

Život jako v Dallasu

Ovšem za ranč, který obývá v Česku, by se nemusel stydět ani J. R. Ewing. Od vstupní brány obory Radějov do domu je to ještě dobrých sedm kilometrů po asfaltce, kolem šestnáct set hektarů krásné krajiny Bílých Karpat, koně, jeleni a daňci, golfové hřiště, wellness, bugina, Hummer, tenisový kurt a stáje. Novotný je kromě jiného vášnivý myslivec, o čemž svědčí stovky loveckých trofejí včetně lva a hnědého medvěda. "Dělám teď věci, které mě naplňují. Stýkám se s lidmi, se kterými chci, a ne se kterými musím, učím se malovat a hodně čtu. Tenhle dům je pro mě takové duchovno, dá se tady dobře přemýšlet," netají se spokojeností v rozhovoru.

Závidět mu v tomto případě snad ani není ke studu. Kdo by to nechtěl? Zadarmo to ale nebylo, půdu směnil s Lesy ČR, za což pochopitelně sklidil vlnu kritiky, přestože státu údajně za toto místo dal o více než tři stovky hektarů a pár desítek milionů víc.

A co dál?

Vykurýrovat ten obratel, aby se v noci o trochu lépe spalo a dostat Leo Express z červených čísel. A to ještě chvilku potrvá. Na bedrech už to ale má jeho syn Leoš, který před lety dal tátovi jasně najevo, že v paštikách podnikat opravdu nechce. To vláčky, to je jiná….

Diskuze