Názory

Droga jménem Sleva. Kdo vyhrává letákovou válku a bere všechno?

Jiří Vítek

Droga jménem Sleva. Kdo vyhrává letákovou válku a bere všechno?

Sleva funguje na Čechy a Moravany jako kouzelné slůvko. Schválně mrkněte do peněženky, kolik věrnostích kartiček a slevových kupónů s sebou dennodenně taháte, nebo na schránky v ulici. Počet rebelů se samolepkou „Nechci reklamní letáky“ je tak marginální asi tak jako souhrn diváků ČT2 nebo fanoušků hry gorodky.

Kdo by jim taky odolal? Mezi těmi Kauflandy, Alberty se někdy objeví svatý grál katalog Ikeii, který v mnohých navozuje déjávu let minulých, kdy se po rodinách půjčoval skoro na tajňačku západoněmecký Neckermann nebo Quelle. Vlastně neexistuje den, kdy by nám o nos necvrnkla zajímavá nabídka nebo sleva. Naši posedlost letáky potvrzuje i několik hodnověrných průzkumů. Podle Sales House se 46 % domácností rozhoduje o nákupu primárně podle letáků. Oproti pouhým 15 % upřednostňujícím osobní doporučení.

Asi největší sílu k ativizaci svých zákazníků má jednoznačně Kaufland a Lidl. Zákaznické noviny Kaufland jsou každou středu v nákladu 2 750 000 kusů bezplatně distribuovány do schránek téměř 70 % domácností v ČR, a to vlastní distribuční sítí, kterou tvoří téměř 6 000 pracovníků s dvoustupňovou kontrolou, kdy se jim daří garantovat více než 90 % doručení. Jak se říká, „každá sranda něco stojí“. Slevy představují pouze hru s čísly a ve skutečnosti se o žádné reálné slevy nejedná. Víme, že to víte...

Společnost Heureka.cz zveřejnila informace dokumentující skutečnost, že nemálo zboží lze i bez slevy pořídit levněji.

Vem to čert, mnohem větším problémem než křičící červená cifra s procentem je kvalita, a to především u potravinářských produktů. Když už si mizerné kvality všimne i milovník slev, hledá se univerzální viník - nejčastěji v Polsku. Přitom hledat bychom ho měli doma. Polský ministr zemědělství říká jasně, my dokážeme vyrábět kvalitní potraviny, takové, jaké chce Německo, ale u vás je poptávka po jogurtech za 5 Kč, my je umíme vyrobit, ale nečekejte, že v nich bude jahoda.


Diskuze