Zprávy

Místopředseda ÚOHS: Dodavatelé si přejí půlroční dobu splatnosti. Spadl z višně?

Kateřina Kotalová

Místopředseda ÚOHS: Dodavatelé si přejí půlroční dobu splatnosti. Spadl z višně?

Podle prvního místopředsedy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, Hynka Broma (40), si čeští dodavatelé přejí stoosmdesátidenní lhůtu splatnosti. Svoji myšlenku dle slov poslance Herberta Pavery (TOP 09) Brom vyslovil v rámci debaty na zemědělském výboru. Vyhlašujeme pátrání po dodavatelích, o jejichž přání místopředseda svoje vyjádření opřel, děláme si o ně vážné starosti.

Historku z výboru dal Pavera k dobru při projednávání novely zákona o významné tržní síle při prodeji zemědělských a potravinářských produktů, který limituje splatnost faktur při obchodování s potravinami a zemědělskými výrobky třiceti dny bez možnosti prodloužení splatnosti dohodou. Pro dodavatele z potravinového průmyslu jistě dobrá zpráva, ostatní si o téhle výhodě mohou nechat zdát. „Na zemědělském výboru jsem vznesl dotaz, proč splatnost faktur třicet dnů není i v jiných oblastech českého hospodářství a služeb a poukázal jsem na to, že v oblasti stavebnictví, kde významnou tržní silou je český stát, je splatnost faktur sto osmdesát dnů, tak mi odpověděl (Hynek Brom – pozn. red.) k mému údivu, že firmy si to přejí. Zvláštní, že firmy si přejí splatnost faktur sto osmdesát dnů,“ podivoval se včera ve Sněmovně Pavera s tím, že by byl pro, aby splatnost faktur byla jednotná napříč odvětvími. „Určitě by to pomohlo podnikání v České republice, k narovnání vztahů a ke všemu tomu, aby tady nebyla umělá zadluženost a aby tady zbytečně nelétaly peníze někde ve vzduchu, protože jedna firma dluží druhé, problém se potom přenáší z jedné firmy na druhou, pak na třetí a co se stává, to asi všichni víte - že některé firmy mění názvy, mění majitele, aby nemusely splácet, a nakonec na to doplatí jak stát, obce, města, tak samotní zaměstnanci,“ nebral si servítky.

Přestože proti návrhu, který má narovnat vztahy mezi velkými odběrateli a dodavateli a zároveň ÚHOSu zjednodušit jeho vymáhání, vystoupila většina řečníků, koalice se jej neobtěžovala hájit a jednání si nechal ujít ministr zemědělství i ministr průmyslu a obchodu, návrh prošel do dalšího čtení. Ačkoliv podle vlády má předloha lépe chránit dodavatele před nekalými praktikami obchodních řetězců. Podle obchodníků ale může zdražit potraviny. Zda předloha zajistí férové jednání řetězců, anebo situaci dodavatelům a obchodníkům zbytečně zkomplikuje, zatím není právě čitelné.

Andrej nám řekne, co budeme jíst

Kritikou novely poslanci nešetřili. Poslanec František Laudát (TOP 09) ji květnatě označil za zbytečnou a posilující pozici magnátů typu Andreje Babiše. „Tímto způsobem tady křiví trh, křiví demokracii, takže potraviny nebudou lepší. Dokonce hrozí, že můžou být horší. Já si dokážu představit, že tady někdo bude tlačit, řetězce se v naší zemi zredukují, a pak už jenom nějaký jiný Andrej, nebo tenhle Andrej koupí ten poslední a bude určovat, čím se bude národ živit. Kdybyste stejně úporné úsilí konečně začali, vážená vládo, věnovat tomu, abyste něco udělali pro občany místo toho, že je budete šmírovat, šikanovat a dělat databáze kdečeho, tak byste lépe udělali,“ rozohnil se Laudát.

Diskuze