Podnikání

Tisícům exekucí je možné uniknout. Kdy a jak?

Renata Lichtenegerová

Tisícům exekucí je možné uniknout. Kdy a jak?

Přišla na vás exekuce? Jako první si ověřte, zda na ni má druhá strana vůbec právo. Obrovské množství exekucí totiž bylo nařízeno na základě neplatného rozhodčího nálezu, tudíž je možné je okamžitě zastavit. Jenže to za vás nikdo neudělá. Bránit se musíte sami!

Firmy jako Home Credit, Cetelem, ale třeba i Komerční banka dlouhé roky používaly ve svých smlouvách takzvané rozhodčí doložky. Postupně se ukázalo, že velké množství těchto doložek bylo sjednáno protiprávně. Soudům nejvíce vadily případy, když rozhodce nebyl dostatečně jasně a transparentně určen. Jenže na základě těchto doložek už běžely tisíce exekucí. Co s tím?

Některé exekuce se vůbec nemají konat

„V roce 2013 Nejvyšší i Ústavní soud potvrdily, že na základě neplatného rozhodčího nálezu nelze exekuci nařídit. Všechny takto nařízené exekuce tak mají být zastaveny,“ říká Tomáš Pospíšil ze společnosti Český spotřebitel, která mimo jiné provozuje portál Exekutor má smůlu.cz. Týká se to podle něho až 200 tisíc případů. Soudy ale bohužel nemají kapacity na to, aby všechny exekuce procházely a ty protiprávní zastavovaly. Je tak na samotných dlužnících, aby se ozvali.

Diskuze