Revue

V Česku vznikla literární kapela. Šest spisovatelů napsalo za 72 hodin detektivku za výlohou knihkupectví.

Dagmar Klimovičová

V Česku vznikla literární kapela. Šest spisovatelů napsalo za 72 hodin detektivku za výlohou knihkupectví.

Pokud jste až doteď žili v domnění, že k napsání detektivky je potřeba místnost provoněná tabákem a několik lahví vína, tak jste se mýlili. Šestice předních českých spisovatelů dokázala, že je to možné i v mnohem méně prozaičtějším prostředí. Naživo, v přímém přenosu, za výlohou knihkupectví. Během dvaasedmdesáti hodin dokázali napsat příběh, který za následující tři týdny dostal podobu knihy a zamířil k prvním čtenářům. Takový je stručný popis akce s názvem Šest nevinných – román na šest nádechů.

Na vlastní oči mohli Pražané psát autory za výkladní skříní knihkupectví Neoluxor na Národní třídě. Ti se střídali po šestihodinových, říkejme tomu třeba „směnách“, aby napsali temný příběh z pražského Barrandova. Hlavním postávám propůjčili autoři svá jména, a pokud čekáte uhlazený příběh londýnských gentlemanů, budete asi překvapení. Hrdinové knihy nad hlavou rozhodně svatozář nemají a pro drsné slovo nejdou daleko. Ostatně čekat od Jiřího W. Procházky, kterému patřil pomyslný startovní výstřel, postavu ala Sherlock Holmes, to by asi nešlo.

Literární kapela

Ve skupině autorů, kteří si během psaní začali říkat literární kapela, nejsou žádní nováčci. V čele pozoruhodného autorského sextetu stanuli již zmíněná vůdčí osobnost českého kyberpunku a fantasy Jiří Walker Procházka a autor kultovních sci-fi próz Josef Pecinovský. Doprovázeli je držitel ceny Magnesia Litera David Zábranský, básník a prozaik Přemysl Krejčík, autor postmoderních detektivních románů Lukáš Vavrečka a autor hororových próz a thrillerů Jan Sviták. Společné psaní knihy tzv. na šest nádechů navázalo na původní projekt zmíněného Jana Svitáka Jedním dechem: kniha v přímém přenosu, který proběhl před třemi lety v Brně.

Jiří Walker Procházka, který se stal mluvčím celého projektu, řekl, že to pro něj byla nevídaná zkušenost a překvapení zároveň, že i takto různorodá skupina autorů dokáže napsat souvislý beletristický text. „Tahle šíleně různorodá skupina, která táhla společně a neochvějně za jeden provaz, to mě nadchlo. A můžu prohlásit, že tahle spolupráce a nasazení se nevidí, bohužel, moc často. Což myslím i na náš národ jako celek.“

O čem kniha je?

Příběh se odehrává ve filmovém prostředí na Barrandově, v největším zvukovém ateliéru v Evropě. V něm šest významných mužů jedná o nejdražším snímku v historii české kinematografie. Ovšem pouze do té doby, dokud nenaleznou svou mladou a atraktivní finanční spojku mrtvou. Kdo je vrah a jak to všechno dopadne, to už si přečtete sami. Knihu vydalo po dokončení spisovatelského maratonu Nakladatelství Pavel Mervart.

Diskuze