Podnikání

Platit OSE za rádio v práci? Ne už z principu! Podnikatelé našli řešení, na které Ochranný svaz autorů nedosáhne

Redakce

Platit OSE za rádio v práci? Ne už z principu! Podnikatelé našli řešení, na které Ochranný svaz autorů nedosáhne

Majitelé restaurací, penzionů, prodejen i pořadatelé nejrůznějších akcí. Ti všichni musí řešit platbu poplatků za hudební produkci. Pokud mají rozhlasový či televizní přijímač, je přístup agentur vybírající poplatky nekompromisní a leckdy i sporný. Poplatky od nich byly vyžadovány často i v případě, kdy pouštěná hudba nesloužila k vlastnímu podnikání, ale třeba jen zaměstnancům jako kulisa při práci. Zbývaly tak pouze dvě možnosti - nemít rádio, nebo platit poplatky agenturám OSA a Intergram. Pobouření podnikatelé ale přišli na možnost třetí.

Založili Web rádio, které umožňuje legálně si pořídit vlastní unikátní vysílání. Dodavatelé garantují výrazně nižší poplatky oproti Ose. „Naše Web rádio licencuje hudbu přímo od autorů a hudebníků. Agentury jako OSA nebo Intergram nemají s těmito autory nic společného a nevlastní autorská práva k této hudbě. Odpadá zde tak povinnost platit jim příslušné poplatky,“ vysvětluje princip David Malina, manažer společnosti IS Media, která Web rádio provozuje. „Toto legální řešení od nás využívají dlouhodobě restaurace, obchodní centra i různé další provozovny po celé České republice i na Slovensku. Patří mezi ně například Tchibo, Enapo, OC Breda Opava, Centro Zlín nebo Olympia Brno.“

Zatímco OSA vám bez mrknutí oka vystaví roční smlouvu třeba i na deset tisíc korun za jediný přístroj, cena měsíčního poplatku za využití Web rádia začíná na 188 korunách. Průměrně pak uživatelé s Web rádiem ušetří oproti poplatkům OSE 50 %. „Kromě hudebního programu umožňujeme provozovateli plánovat do vysílání rádia reklamní spoty, jingly a časovat program podle potřeby,“ doplňuje Malina s tím, že každý uživatel může dle libosti kombinovat hudbu různých stylů dle denní doby a libovolně přednastavit hlasitost v průběhu dne.

Diskuze