Revue

Koruna první republiky patřila mezi nejtvrdší měny světa. Kdeže loňské sněhy jsou...

Jiří Vítek

Koruna první republiky patřila mezi nejtvrdší měny světa. Kdeže loňské sněhy jsou...

Tvrdá měna! Vedle dolaru, franku, libry nebo jenu by dneska česká koruna vypadala nejspíš jako chudá příbuzná. Zažili jsme ale časy, kdy by se hezky vyjímala! Za první republiky byla jednotka kryta takřka 45 mg zlata, a pak to s ní šlo pěkně z kopce.

Po vzniku samostatného státu v roce 1918 byly původní rakousko-uherské bankovky okolkovány, tedy stejně jako při rozpadu Československa v roce 1993, a staly se z nich první československé státovky, tedy bankovky vydané přímo státem. Úkolem vytvořit novou měnu a uskutečnit kompletní měnovou reformu byl v prvním případě pověřen náš první ministr financí Alois Rašín. Na základě veřejné diskuze o názvu nové měny se do finále dostal tolar, sokol, lev, káňata, koruna a dokonce i řepa.

Ruský support

V tom samém roce 1919 už bylo rozhodnuto o názvu koruna, což v zemi, kde byly následně zrušené a zakázané veškeré šlechtické tituly zní možná i trochu pokrytecky. Protože nově vzniklé Československo nedisponovalo v prvních letech žádným zlatem, vznikla nejprve československá měna jako papírová nekrytá měna, ale skutečná plnohodnotná bankovka vešla v platnost až v roce 1926 a to díky vzniku Národní banky Československé, která měla na starost emisi bankovek. Konspirační historici šeptají, že se prostě čekalo na legionáře z Ruska, kteří měli údajně sebou přivést i carský zlatý poklad. Ještě 4. ledna 1920 převzal v Rusku pod ochranu dvacet vagónů zlata generál Syrový, velitel Čs. armádního sboru.

Zlaté časy

Již v roce 1929 se Národní banka Československá zavázala krýt hodnotu československých korun zlatem, čímž došlo ke vzniku měny kryté zlatým standardem. Jedna koruna byla teoreticky směnitelná za 44,58 mg zlata, díky tomu byla koruna československá ve světě považována za pevnou a stabilní měnu. V dalších letech se ale zlaté krytí koruny v důsledku hospodářského a měnového vývoje měnilo a hodnota klesala strmě dolů. Už v listopadu 1945 byla stanovena relace jedné koruny ke zlatu na 17,77 mg

Chudé, ale krásné

Na tvorbě prvních bankovek samostatného Československa se podíleli umělci jako Alfons Mucha či Max Švabinský, jehož tisícikoruna z roku 1934 byla vyznamenána na výstavě umění v Paříži. Haléřové mince a koruny byly raženy dle návrhu Otakara Španiela, pětikoruny dle návrhu Otta Guttfreunda a autorem dvacetikorunových mincí byl Jaroslav Horejc. Při ražbě drobnějších mincí se uplatňovaly hlavně slitiny mědi a niklu a slitiny mědi a zinku. Pětikorunové mince byly raženy z několika mincovních kovů, nejprve ze slitiny niklu a mědi, později ze slitin stříbra a ke konci produkce z niklu. Desetikoruny a dvacetikoruny byly raženy ze stříbrné slitiny o 70% obsahu stříbra.


Diskuze