Názory

Kdy zmizí platby v hotovosti? A komu nakonec budou patřit naše peníze?

Jiří Vítek

Kdy zmizí platby v hotovosti? A komu nakonec budou patřit naše peníze?

Za relativní jistotu se dokážeme absolutně vykořenit a stát se pouhým komparzem v loutkovém divadle. Takové Švédsko, které dlouhou dobu prožívalo svůj socialistický sen vysokých daní a skvělého sociálního systému, jež dokázalo vodit za ručičku občana od narození po jeho smrt, je názornou ukázkou toho, kam se to pod modrým praporem plném žlutých hvězd řítíme.

Například v používání bezhotovostních plateb jsou Švédové nejdál. Většina poboček švédských bank už dnes nemá hotovostní přepážky. Odhaduje se, že až dvě třetiny plateb u obchodníků jsou bezhotovostní. Argumenty proti používání hotovosti se dají shrnout do několika slov – je to drahé, pomalé, nehygienické a hotové peníze nahrávají šedé ekonomice, protože hotovost je netransparentní. Zkrátka přežitek!

Ano bezhotovostní platby mají na první pohled své velké výhody, rychlost, bezpečnost, hotově dnes beztak nesmíte platit víc než 270 tisíc. Ano, hotovostní peníze můžou sloužit k praní špinavých peněz, ale jak říká ekonomka Markéta Šichtařová, "Peníze přes hotovost pere jen primitiv. Ke skutečnému praní špíny tu přece slouží úplně jiné a daleko elegantnější nástroje". Španělsko už zakázalo hotovostní transakce nad dva a půl tisíce eur a Itálie nad tisíc. Důvodem je prý především boj proti zločinu, terorismu a překupníkům drog.

Hotovost není třeba nějak šokově a razantně rušit, stačí nám jen dostatečně znepříjemnit její používání, kdy budeme muset dávat různá potvrzení, věčné dokládání příjmů apod. Jak je v poslední době již ověřené, většina občanů ráda vymění své pohodlí za pro mnohé těžko uchopitelnou osobní bezpečnost.

Kdo na tom nakonec vydělá?

  • Banky, protože úroky se zvolna dostávají k záporným hodnotám, což znamená, že v zásadě bankám musíme platit za to, že si v klidu a nerušeně mohou hrát s našimi penězi.
  • Překupníci dat, protože dohoda TTIP (transatlantické partnerství pro obchod a investice) bude dovolovat obchodovat s daty z velkých řetězců o nákupech klientů a bude umožněno statisticky zpracovávat data za účelem zlepšení služeb, tedy lepšího a cílenějšího prodeje.
  • Zpravodajské služby, které budou mít přehled o každém vašem kroku i o na první pohled bezvýznamném nákupu květiny pro svoji utajovanou milenku. Budeme prostě v hrsti.

Diskuze