Názory

Poslanci váhají, kdy kuřáky "típnout", přece se jen blíží krajské volby...

Jiří Vítek

Poslanci váhají, kdy kuřáky "típnout", přece se jen blíží krajské volby...

Trendem je zakazovat, zakazovat a zase zakazovat. Cigarety, sladké nápoje, cukrovinky, tučná jídla, venčení psů na špagátu. Čím to vyvrcholí? Povinným zdravením "svobodě čest"? Když se však blíží volby, najednou polevují i jestřábi z parlamentu.

Jsou dva bazény vedle sebe, do jednoho se močit smí a do druhého ne. V jednom je krásná čistá voda, ve druhém není. Do kterého bazénu skočíte? Nebo snad patříte k těm, kteří vlezou bordelu a pak se diví, že uvnitř jsou nevěstky? Jestliže je na výběr, pak není důvod něco zakazovat. Proč to neplatí pro restaurace?

Kouřit, nebo ne?

Samotný majitel ve většině případech určitě ví, co je pro jeho (a znovu opakuji pro JEHO) byznys to nejlepší. Stát nás nemusí neustále vychovávat a vodit každého za ručičku, i když se mu tato závislost jistě hodí. Stačí nastavit rozumná pravidla a vymáhat jejich dodržování. Nabídka a poptávka je totiž nejvyšší míra svobody.

Pokud stát toleruje prodej cigaret a jejich výrobu, přestože ví o škodlivosti a návykovosti, pak je naprostým nesmyslem zakazovat kouření v provozovnách, které mají společné se státem jen to, že mu majitel odvádí daně.

Ohleduplnost se v současné době ztratila stejně tak jako selský rozum. Ale nebyli bychom v čechystánu, kdybychom nejdřív majitelům hospod nenařídili rozdělit restauraci na kuřáckou a nekuřáckou část, no a pak po to pár letech od rekonstrukcí zakázat. Možná by stálo za to, kdyby pár lidí z té nekuřácké většiny zkusilo promluvit s hospodským. On určitě taky není nadšenej z toho, že mu smrdí kouřem i spodní prádlo, než hned psát zákony, petice, zakládat neziskovky a dělat z kuřáků vrahy nenarozených dětí.


Diskuze