Zprávy

AKTUALIZACE: Kauza podvodu kulturního časopisu pokračuje. Majitelku čeká trestní řízení, na své oběti ale líčí dál...

Renata Lichtenegerová

AKTUALIZACE: Kauza podvodu kulturního časopisu pokračuje. Majitelku čeká trestní řízení, na své oběti ale líčí dál...

Neplatí tiskárnám, grafikům ani redaktorům, přesto dál vesele vydává svůj časopis a inkasuje peníze od inzerentů. Dotčení podnikatelé se ji teď pokoušejí zastavit. Nepatří i vaše firma mezi ty, které naletěly? Pokud ano, přidejte se k trestnímu oznámení. Přesto majitelka měsíčníku periodikum Co, Kdy v Praze vydává dál. Na stánku je další číslo a další tiskárna, která jej vytiskla, si tak možná teď začne rvát vlasy.

O nekalých obchodních praktikách paní Jany Suchánkové, která vydává měsíčník CO, KDY V PRAZE, jsme podrobně informovali začátkem září. Tato „podnikatelka“ si vždy objedná vytisknutí svého časopisu a nastaví dlouhou dobu splatnosti. Ta jí dá trochu času, než daná tiskárna zjistí, že nedostane vůbec zaplaceno. Jakmile začne své peníze vymáhat, paní Suchánková se odmlčí a jednoduše si najde tiskárnu novou.

Kdo teď tiskne zadarmo?

Mezi napálenými lidmi jsou kromě majitelů tiskáren také grafici a redaktoři. Zatímco oni sepisují s právníkem trestní oznámení pro podvod, paní Suchánková ve své činnosti pokračuje dál. I když po krátké pauze. Červencové číslo jejího měsíčníku totiž neopustilo dveře tiskárny V&H Print Hlávko v Novém Městě nad Metují, která ho zadržela ve snaze vymoct z „podnikatelky“platbu za tři čísla časopisu. A ani srpnové číslo se ke čtenářům nedostalo. To zase z důvodu neproplacené faktury nepustila do tisku grafička, která dělala zlom.

Nabízí se otázka, zda o tomto dvouměsíčním výpadku vědí inzerenti. A jedna ještě podstatnější! Kdo vytiskl zářijové a říjnové číslo, která už se na pulty trafik dostala? Živnostenským listům se podařilo najít společnost, u které si paní Suchánková tato vydání nechala vytisknout. Tentokrát nekontaktovala přímo tiskárnu, ale prostředníka, menší reklamní agenturu z Ostravy. Majitelku firmy, která si zatím nepřeje být jmenována, už naše redakce varovala.

Exekuce úplně k ničemu

Snahou firem, které se spojují, aby na paní Suchánkovou podaly trestní oznámení, je především zastavit její „podnikatelské“ praktiky. Je totiž téměř jisté, že bez ohledu na to, jak vysoký u ní mají dluh, peníze už nikdy neuvidí. Své o tom ví například Mikuláš Sychra, který pro tuto ženu v minulosti vyvíjel a spravoval internetovou verzi měsíčníku. Jeho pohledávky ve výši 100 tisíc korun uznal v loňském roce soud a nařídil exekuci. K té ale dodnes nedošlo. „Paní Suchánková požádala o oddlužení, pravděpodobně ne proto, že by ji ho mohl soud uznat, ale spíše aby zkomplikovala výkon exekučních řízení. Ukázalo se navíc, že těch dluhů je spousta, počínaje nezaplaceným DPH. Žádné rychlé řešení proto neočekávám,“ konstatuje Sychra. Podle údajů portálu Justice.cz dosahují dluhy paní Suchánkové minimálně 5,5 milionu korun.

Nemáme s ní nic společného

Na Živnostenské listy se v souvislosti s touto kauzou obrátil také Jiří Grošaft ze společnosti 11 Studio, který převzal pomyslnou štafetu po panu Sychrovi a před čtyřmi lety vytvořil pro Suchánkovou nové webové stránky www.cokdyvpraze.cz. Zhruba po dvou letech web koupila firma Divadelní studio Q a od ní pak právě Grošaft. Paní Suchánková si následně vytvořila nové webové stránky s jinou koncovkou (www.cokdyvpraze.info). To jsou tedy ty, které dnes patří k tištěnému měsíčníku CO, KDY V PRAZE. Portál s adresou www.cokdyvpraze.cz už tedy nemá s praktikami paní Suchánkové nic společného, což může být pro jeho inzerenty podstatná informace.

Diskuze