Zprávy

Stát bude vytvářet registry malotraktorů, motokár a invalidních vozíků. Připravte si peněženky

Jiří Vítek

Stát bude vytvářet registry malotraktorů, motokár a invalidních vozíků. Připravte si peněženky

Zatímco po pražských náměstích jezdí už několik let bez pravidel skupinky turistů dvoukolových na elektrických vozítkách a roky se mudruje, co s tím, tak na druhé straně, jen co se u Evropského soudního dvora zašeptá, že by se mohlo platit povinné ručení za zahradní traktůrky, se u nás začne v rekordním čase strkat papír do tiskárny a připravovat nový zákon.

K tomuto rozhodnutí stačil jeden slovinský řidič malotraktoru, který neopatrně zacouval do své stodoly, bohužel si nevšiml, že na žebříku o kousek dál pracuje kamarád. Toho srazil i s žebříkem a vážně ho zranil. Pojišťovně se nechtělo proplácet pojistku z úrazového pojištění ani z tzv. pojistky proti blbosti, až se celý případ nakonec dostal do Lucemburku, kde rada moudrých rozhodla, že je třeba pro příště nařídit povinné ručení na vše, co se samo pohybuje a má čtyři kola. Není vůbec důležité, že se na veřejné komunikace třeba takový stroj nikdy nedostane.

Nařízení by se mělo týkat nejen motokár, minikár, ale podle všeho i invalidních elektrických vozíků nebo dokonce seniorských tříkolek. Zákon již pečlivě připravuje ministerstvo financí a ve svém návrhu, o kterém by se mělo hlasovat na konci tohoto roku, se vůbec neuvažuje, že by mohli mít majitelé možnost toto povinné ručení přerušit například na zimní měsíce, kdy jsou zavřené v garážích. Peníze přece nesmrdí, jak říkal císař Vespasián.


Diskuze