Podnikání

Geniální hlídací systém domácností vznikl v českých hlavičkách. Teď s ním mladí vývojáři z Prahy chtějí uspět ve světě

Renata Lichtenegerová

Geniální hlídací systém domácností vznikl v českých hlavičkách. Teď s ním mladí vývojáři z Prahy chtějí uspět ve světě

Zabezpečovací systém, který rozeznává jednotlivé členy domácnosti a střeží je, aniž by je jakkoliv obtěžoval. Takový má být produkt s názvem ANGEE, který již brzy představí pražská firma Day One.

Fascinace moderními technologiemi a přání řešit problémy, které lidi nejvíce trápí, to byly podle Tomáše Turka, ředitele společnosti Day One, hlavní dvě věci, které stály u zrodu nového projektu, jehož výsledkem má být chytrý zabezpečovací systém ANGEE. Tomáš Turek společně s dalšími třemi společníky, Lukášem Stiborem, Miroslavem Chmelkou a Janem Částkem, tuto novinku již brzy představí na americkém crowdfundingovém serveru Kickstarter.

Systém, který vás pozná

Crowdfunding je platformou pro hromadné financování, které zároveň dárcům dává možnost, že mezi prvními dostanou finální produkt nebo různé odměny. V Česku takto fungují například portály Hit Hit či Startovač, celosvětově je nejznámějším a nejvyužívanějším právě americký Kickstarter, na kterém bude ANGEE bojovat o své místo na slunci.

A čím chce vlastně nový systém potenciální „investory“ zaujmout? Co bude umět? Předně by měl spolehlivě rozeznat, kdo do hlídaného prostoru patří. Nejen díky tomu, že bude synchronizován s chytrými telefony jednotlivých obyvatel, ale v případě, že je nemusí mít vždy u sebe, například také podle jejich hlasu a dalších rozpoznávacích prvků. Za „své“ přijme třeba i domácí mazlíčky, ale také jakýsi přirozený chod domácnosti. Ve chvíli, kdy nikdo nebude doma, bude automaticky hlídat v jiném režimu, než pokud budou jeho majitelé zrovna spát. Každý narušitel bude mimo jiné automaticky natočen, což může být k nezaplacení při následném vyšetřování. V každém případě by systém ANGEE neměl obyvatele domácnosti nijak obtěžovat, dokud nerozpozná nežádoucí hosty. A bude pak záležet na preferencích konkrétních uživatelů, jakým způsobem je bude o vloupání informovat, zda jim pouze pošle zprávu s fotografiemi, informuje jejich blízké, vyvolá poplach či se spojí s policií, která na základě zaslané evidence vyhodnotí nutnost případného zásahu.

Autonomie a jednoduchá instalace

„Na úplném začátku jsme si dělali průzkum ohledně chytrých domácností a zjistili jsme, že kromě úspory energií, zajímá lidi právě zabezpečení. V Americe, kde každých 13 vteřin dojde ke vloupání, je to skutečně významné téma,“ konstatuje Turek. Paradoxem podle něho je, že dojde-li ke vloupání v domácnostech, které jsou vybaveny nějakým zabezpečovacím systémem, je to velmi často z důvodu, že v danou dobu alarmy jednoduše nejsou zapnuté. „Ukazuje se, že lidé jsou líní zadávat PIN kód. My jsme se rozhodli vytvořit systém, který bude autonomní a bude účinně střežit daný prostor, aniž by s tím jeho obyvatelé měli nějaké starosti,“ popisuje Turek. Nenáročná bude také instalace, při které nebude potřeba žádné kopání do zdí a vedení kabelů, jako je tomu u běžných poplašných zařízení. V případě ANGEE je třeba umístit pouze základnu s kamerovým systémem do jedné z místností bytu a do všech oken a dveří speciální senzory, které ale s centrem komunikují bezdrátově.

Cena systému by se měla v budoucnu pohybovat okolo 400 dolarů, v rámci kickstarterové kampaně by to mělo být o třetinu méně.

Šance pro lidi s nápadem

Vývoj nového bezpečnostního systému umožnily podle Turka dva hlavní faktory. „Prvním je crowdfunding, který umožňuje malým společnostem, jako je ta naše, vydělat si na sériovou výrobu. Ta totiž vyžaduje velkou počáteční investici. Vezměte si třeba chytrý telefon. Ten se může prodávat řekněme za 20 tisíc korun, jen v komponentech ale stojí výrobce 5 tisíc. Zahájí-li tedy firma sériovou výrobu prvními sto tisíci kusy, představuje to investici 500 milionů korun nutnou vynaložit půl roku před tím, než se daný přístroj vůbec objeví na trhu,“ přibližuje Turek. Právě princip crowdfundingu, který umožňuje, aby si lidé koupili výrobek dopředu a tím pádem jeho budoucí výrobu profinancovali, tak podle něho umožňuje, aby se na inovacích už nepodílely jen obří korporace, ale dává šanci řadě šikovných lidí s dobrými nápady po celém světě.

Dalším faktorem je skutečnost, že díky masivnímu rozšíření chytrých telefonů se v posledních letech zmenšila a také zlevnila řada komponentů, jako jsou mikroprocesory, rádia a nejrůznější senzory. „Jako chytrý hardware je dnes označováno vše, co se dá připojit k internetu. My ovšem chceme dělat skutečně inteligentní věci, což v podstatě znamená řešit složité problémy jednoduše,“ říká Turek.

Po internetu do Číny a pak do celého světa

Pakliže ANGEE úspěšně projde kampaní na Kickstarteru a dojde na její sériovou výrobu, bude se vyrábět pravděpodobně v Číně. Důvodem nejsou podle Turka pouze nižší náklady, ale především skutečnost, že právě v Číně jsou fabriky, které mají dvacetiletou zkušenost s výrobou moderních technologií. „Dlouhou dobu už se o tento sektor zajímáme, vytvořili jsme si řadu kontaktů nejen v Americe, máme už i partnera, který nám pomůže najít v Číně vhodného výrobce. Ono to totiž není nic snadného, protože těch továren je tam zhruba 40 tisíc,“ popisuje Turek.

Než ale dojde na Čínu, posedávají programátoři společnosti Day One za počítači na Praze 2, v prostoru, který je napůl kanceláří a napůl jejich dočasným domovem. K účasti na novém projektu totiž byli pozvání experti z celé republiky. Zatímco v uplynulých měsících pracovali na funkčním prototypu ANGEE, dnes se soustředí na to, co by mělo nastat po crowdfundingové kampani. Na to, aby byla následná sériová výroba bezproblémová.

ANGEE by se mohla k prvnímu majiteli dostat zhruba za patnáct měsíců. Startovacím trhem, kde by měla jít poprvé do maloobchodní sítě, by měl být ten americký, což je dáno tamní vysokou poptávkou. V době, kdy je velmi snadné prodávat přes internet, by ale brzy měl být systém dostupný i pro Čechy. Koneckonců na Kickstarteru si jej mohou „předobjednat“ lidé z celého světa.

Diskuze