Názory

Padesát korun nikoho nezabije aneb Jednomu dáme, druhému hned vezmeme

Jiří Vítek

Padesát korun nikoho nezabije aneb Jednomu dáme, druhému hned vezmeme

Vláda se projela ve vlaku, tentokrát bez žádných nehod na přejezdu, a tak se zřejmě samou radostí rozhodla státním zaměstnancům přidat 3 %, a aby ukázala, že svůj podivný socialismus myslí vážně, tak si alespoň trochu štípla do živnostníků.

Ti budou od příštího roku platit minimálně o 55 korun měsíčně více na zálohách na zdravotní a sociální pojištění. Asi netřeba vysvětlovat, že při vyšším výdělku se ta kovová padesátikoruna začne rychle měnit v papírovou bankovku.

Sázka na naši povahu politikům vyšla. Dostat velmi šalamounsky proti sobě dvě skupiny obyvatelstva, živnostníky proti státním zaměstnancům, je ojedinělým úkazem v celém civilizovaném světě. A tak můžeme sledovat na sociálních sítích velmi vyostřené až vulgární diskuze lidí, kteří se jinak každý den potkávají v hospodách, obchodech nebo autoservisech.

Najdi pět rozdílů

Zaměstnancem byl na začátku skoro každý, i ten hodně nenadaný člověk. Ovšem postavit se na své vlastní nohy, být OSVČ, drobný či větší podnikatel, dokonce někoho zaměstnávat, to vyžaduje něco navíc, co ne každý má. Minimálně odvahu. OSVČ nemá nárok na dovolenou. prvních 10 pracovních dní ani na nemocenskou (za tu dobu se vyléčí většina nemocí), v době nemoci pochopitelně musí vykonávat pracovní agendu, jinak ztratí zákazníky, navíc dny na nemocenské se mu nezapočítají do odpracovaných dnů, a je mu tak v následujícím roce zvýšen odvod. OSVČ nemá nárok na příspěvek na stravu, na diety.

Z jednoho úhlu pohledu jsou si přesto obě skupiny velmi podobné. Kvalitních a úspěšných zaměstnanců i živnostníků je jako šafránu, průměrných jsou stovky tisíc. Politicky je však jistější lovit v klidnějších zaměstnaneckých vodách.

Kdo na kom parazituje?

Celé to odstartoval několik let zpátky tehdy řadový sociální demokrat a dnes ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek, který přirovnal živnostníky k parazitům. Následně se omluvil, ale jeho prapor převzal velmi pevně současný ministr financí a několik jeho pretoriánů.

Diskuze