Rozhovory

Vynález českého studenta ohromuje svět! Geniální nápad umožňuje ruční 3D tisk

Renata Lichtenegerová

Vynález českého studenta ohromuje svět! Geniální nápad umožňuje ruční 3D tisk

Také se k vám přes sociální sítě dostalo video speciálního pera, které dokáže pomocí umělé hmoty kreslit do vzduchu? Tento vynález fungující na podobném principu jako 3D tiskárny se před dvěma lety zrodil v hlavě studenta ČVUT Davida Paškeviče.

Co všechno váš vynález 3Dsimo mini umí?

Přirovnal bych ho k vrtačce, kterou sice člověk použije jednou za čas, ale skoro každý ji má doma. Pomocí našeho pera si lidé budou moci opravit třeba kabely překousané od zvířat, plastové kryty mobilních telefonů či rozbité hračky. Co se utrhne či ulomí, je možné tímto perem zase spojit. A pokud vám bude chybět celý kus plastové věci, budete si jej moci nakreslit a následně připevnit, kam patří. Široké využití se najde v dílnách kreativců. Díky měnitelným nástavcům navíc můžete s pomocí pera vypalovat různé vzory do kůže či dřeva.

Kdy vás napadlo takový nástroj vyrobit?

Při studiu ČVUT jsem chodil na praxi do jedné firmy, která vyvíjela elektrozařízení. Pracoval jsem i s 3D tiskárnami a vadilo mi, jak byl ten tisk nedokonalý. Většinou se to třepilo a museli jste tisknout znovu. To mě nebavilo, proto jsem ty nepovedené věci dával pod trysku a vady zalátával. Tak vznikl první prototyp pistole, která opravovala nedostatky 3D tisku.

Jak náročné je naučit se s 3D perem pracovat?

To samozřejmě záleží na šikovnosti, ale zpravidla to trvá hodinu až dvě, než si člověk osvojí, jak pero funguje. Zda pak bude vytvářet umělecká díla je otázkou talentu, různé drobné opravy a podobně ale zvládne každý. My navíc budeme k peru dodávat i 15 šablon, aby si klienti mohli hned ze začátku něco nakreslit. První verzi pera jsme totiž prodávali bez šablon, takže se každý zkušebně podepsal a pak často nevěděl, co má dělat dál. Šablony motivují s perem dál pracovat, protože je hned vidět nějaký výsledek.

Příběh tohoto mladého vynálezce a mnoho dalšího přineseme v říjnovém čísle Živnostenských listů, které najdete v každé dobré trafice už toto úterý!

Diskuze