Podnikání

Americký model, jak zaměstnat nezaměstnané, dorazil do Česka. Tady ale naráží na byrokracii

Kateřina Kotalová

Americký model, jak zaměstnat nezaměstnané, dorazil do Česka. Tady ale naráží na byrokracii

Když se šestapadesátiletý Američan Hank Duke, kutil každým coulem, rozhodl vybudovat v Praze veřejnou dílnu, netušil, kolik problémů si přidělá. Ve Státech šlo přece všechno jako po másle. Než se mu podařilo získat potřebných devět úřednických razítek, trvalo to rok a půl a zřejmě jenom síla vůle mu nedovolila to vzdát.

Nakonec se vybavená dílna, kam si může kdokoliv přijít vyrobit, co potřebuje, otevřela na pražském Žižkově. Jenomže se brzy ukázalo, že je malá, a tak našel lepší prostory v bývalé holešovické továrničce. Její prostor ale teď prochází rekonstrukcí a byrokratická mašinérie se rozjela nanovo. Otevřít by chtěl do Vánoc, jestli se mu to podaří, ještě v tuhle chvíli netuší. Další „hodinová dílna“ stojí v Ostravě, dostat ji do dalších měst ale nebude jednoduché.

Hlavou proti razítku

A přitom nápad mít ve velkém městě prostor nejen pro kutily, ale i pro nezaměstnané, kteří mají šikovné ruce, ale nemohou si dovolit provozovat vlastní dílnu, je takřka geniální. Přijdete, zaplatíte směšný vstup a můžete začít vyrábět. Materiál musíte mít vlastní anebo si ho v dílně můžete koupit za velkoobchodní cenu a nářadí i stroje pro náročnější výrobu vám půjčí, jaké si jenom vzpomenete. „Byli jsme naprosto naivní, mysleli jsme si, že úřadům vysvětlíme, co plánujeme, ony řeknou, že je to super, a my během týdne otevřeme,“ vzpomíná v rozhovoru pro Lidové noviny Dukova partnerka Jana Samková. Dalším kamenem úrazu pro ně byly pojišťovny. Nikdo je nechtěl pojistit, nakonec se jim přece podařilo na českém trhu najít jednu výjimku. „Někteří si mysleli, že jsme nějaká pochybná komunita, jiní zase, že budeme organizovat dílničky pro děti,“ kroutí hlavou Samková.

Zaměstná ruce i hlavu

Model, na kterém stojí Hankova dílna DIY (zkratka z anglického Do It Yourself – udělej si sám), je velmi oblíbený nejen v Americe, ale i v Německu, Francii nebo Velké Británii, kde jej ve velké míře využívají nezaměstnaní. Dává jim smysl života, namísto vysedávání doma u televize s pivem a depresí, chodí do dílny, kde se potkají třeba i se svými budoucími zaměstnavateli.

Diskuze