Názory

Seznam nespolehlivých plátců DPH narostl, ale plány Finanční správy nesplnil. Budou mít EET a kontrolní hlášení podobný osud?

Dagmar Klimovičová

Seznam nespolehlivých plátců DPH narostl, ale plány Finanční správy nesplnil. Budou mít EET a kontrolní hlášení podobný osud?

Očekávání byla velká, možná srovnatelná s těmi, které má ministerstvo financí od zavedení elektronické evidence tržeb. Ne snad z hlediska inkasa do státní kasy, ale coby výchovného nástroje určitě. Od června 2013 funguje totiž na stránkách Finanční správy seznam tzv. Nespolehlivých plátců DPH. Úřad chtěl ukázat prstem na ty, kteří neplní svoje povinnosti, a automaticky počítal s tím, že ještě téhož roku uvízne v síti přes 23 tisíc firem. No, nestalo se. V roce 2013 bylo v seznamu 50, slovy padesát, firem. Asi to s naším podnikatelským prostředím nebylo a není tak špatné.

Počty sice rostou, nicméně i tak jsou k dnešnímu dni v registru tři promile podnikatelských subjektů. V řeči čísel se jedná o 1851 z celkových 470 tisíc živnostníků a firem, které jsou v České republice registrovány k DPH. Největší nárůst zaznamenala Finanční správa v letošním roce, kdy se jenom v září na seznamu ocitlo 455 podnikatelů. I tak se ale pořád ani zdaleka nedostáváme k oněm mýtickým třiadvaceti tisícům, které předpovídali analytici v roce 2013.

Pokud se podobně úspěšně bude vyvíjet i přínos z chystané elektronické evidence tržeb, nemohu se ubránit dojmu, že to bude mnoho vyhozených peněz pro nic. Ministr financí Babiš se údajně za správné fungování EET zaručil svojí hlavou. Alespoň takto o tom informoval veřejnost Pavel Bělobrádek, předseda KDU-ČSL. Tak uvidíme, jak moudré to od ministra financí bylo. Každopádně EET míří v Poslanecké sněmovně do třetího čtení a i její největší odpůrci pomalu a neochotně přiznávají, že její přijetí je více než reálné.

Velká odhalení si daňová správa slibuje také od zavedení kontrolního hlášení, které na rozdíl od EET už schváleno je a které začne platit od ledna příštího roku. Šéf Generálního finančního ředitelství Martin Janeček doufá ve zjednodušení práce analytiků, kteří na odhalování podvodů s DPH pracují měsíce a nezřídka i roky. V kontrolním hlášení, které bude přílohou daňového přiznání DPH, bude finanční úřad informován o každém zdanitelném plnění jednotlivě.

Diskuze