Názory

EET: Projekt jednoho Timura a velmi nejednotné party. Co řekli včera, dnes neplatí?

Jiří Vítek

EET: Projekt jednoho Timura a velmi nejednotné party. Co řekli včera, dnes neplatí?

Celou dobu se zdálo, že se Lidovců, koaličního partnera Andreje Babiše, zavádění EET vůbec netýká. Najednou se však na scéně objevil jejich první místopředseda Marian Jurečka a žádá výjimku pro řemeslníky.

Člověk by si mohl myslet, že jsou za pár dní volby, protože jinak poslušný koaliční partner se najednou probral a vstoupil do boje o živnostníka. Na začátku byly směšně tvrdé proklamace a prohlášení pevné jako skála, aby se časem z postojů KDU stal třepavý sulc, který se rozteče do kanálu.

Ještě v červnu se přitom Jurečka vyjadřoval ve prospěch EET: „Již ve volebním programu jsme jasně deklarovali, že chceme zavést pořádek ve výběru daní. Elektronická evidence tržeb je cestou, jak narovnat podmínky mezi nepoctivými živnostníky a živnostníky, kteří daně poctivě odvádějí. Nechceme nikoho trestat. Námi prosazené změny v návrhu by měly vést k vyššímu výběru daní a současně ochránit poctivé živnostníky."

Nyní ministr zemědělství žádá odklad 25 měsíců, tedy do období po řádných volbách. Tato výjimka je jistě dobrá a má své opodstatnění. Ministr Babiš v pondělí uvedl, že pokud nebude EET fungovat, rezignuje.

Celá EET od začátku připomíná nepovedený projekt, za kterým stojí pouze jeden Timur a velmi nejednotná parta. Bude zajímavé sledovat, zda spíše než prosby řemeslníků a živnostníků neslyší křesťanský politik brzké šustění volebních lístků...?


Diskuze