Příběhy

Vnuk hostinského ze Stupna na Plzeňsku koupil a proslavil značku McDonald’s

Jiří Vítek

Vnuk hostinského ze Stupna na Plzeňsku koupil a proslavil značku McDonald’s

"Hambáče z Mekáče" u nás už ochutnal snad každý. Málokdo ale ví, že tahle typicky americká pochoutka má kořeny v Česku!

Historie této společnosti se začala psát v polovině šedesátých let minulého století, když do jedné malé restaurace v Kalifornii zavítal postarší prodejce mixérů Ray Kroc, který byl přímo unesen moderním prodejem hamburgerů a hranolek. Neprodal ani jeden mixér, ale ihned uzavřel s bratry McDonaldovými smlouvu, která mu dovolovala používat jejich systém prodeje a jméno firmy.

O rok později (1955) otevřel svoji první restauraci McDonald's doma v Illinois. O deset let později si celou společnost za 2,7 milionu dolarů odkoupil. A to mu bylo už dvaašedesát! Kroc vsadil vizionářsky na televizní reklamu s klaunem, kterou směřoval směrem k dětem a už za rok prodal jen ve Spojených státech miliardu hamburgerů a otevřel 500 fungujících restaurací.

Raymond Albert Kroc se narodil roku 1902 v rodině českého emigranta Aloise Kroce, bylo mu patnáct, když začínal jako řidič sanitky. U pohovoru se mu podařilo o svém věku zalhat, asi aby se jako pravděpodobně nejmladší řidič v USA mohl prohánět městem pod majáky. Zajímavostí je, že ve stejném roce na stejném stanovišti sloužil také jako řidič Ernest Hemingway. Ray si později přivydělával hraním na piano v místním rozhlase nebo prodejem papírových kelímků. Po čtyřicítce začal s prodejem u společnosti Multimixer. Jeho otec pocházel ze Stupna, vesnice nedaleko Plzně. Zajímavostí je, že prarodiče tohoto úspěšného podnikatele, Barbora a František Krocovi vlastnili ve Stupně malou vesnickou hospodu. Ray Kroc zemřel v nemocnici v San Diegu v roce 1984.


Diskuze