Rozhovory

Obdivovaný i nenáviděný Andrej Babiš: Všechny svoje firmy řídím přes SMS

Pavel Němeček

Obdivovaný i nenáviděný Andrej Babiš: Všechny svoje firmy řídím přes SMS

Stál v pozadí, když se rozehrávaly klíčové partie devadesátých let. ANDREJ BABIŠ (61) v byznysu dokázal všechno a jako další metu si stanovil politiku. "Nejsme jako politici, makáme" a "Ano, bude líp". Klíčová hesla předvolební kampaně, která dostala jeho hnutí do Parlamentu a z něj udělala ministra financí a místopředsedu vlády. Kdo ale je Andrej Babiš? Byznysmen, mediální magnát, spasitel nebo politik?

Ještě pořád si myslíte, že lze stát řídit jako firmu?

Ve státní správě jsou zavedené úplně jiné postupy. Tedy, ony to vlastně nejsou ani postupy, spíš byrokratické brzdy. Lidi vám neříkají, jak to udělat, ale proč něco nejde. To je totiž mnohem jednodušší, když něco nejde, tak s tím nemáte žádnou práci. Ve firmě si vyberete pár lidí, na které se můžete spolehnout. Když selžou, vyměníte je. Ve státní správě se o všem jedná, hledá se kompromis, dohoda, nerozhoduje se, ale váhá. Výsledkem je stagnace prakticky ve všech odvětvích. Ale já doufám, a i lidi si toho snad všimli, že ANO přece jen přineslo nějaký svěží vítr. I když ani naše hnutí není dokonalé a nedá se řídit stoprocentně jako firma.

Cítíte zklamání z politiky?

Spíš se nedivím úspěšným lidem, že do politiky nechtějí aktivně vstoupit, i když mnohé z nich více či méně úspěšně přemlouvám. Nečekal jsem žádné velké uznání, ale také jsem nečekal, že si vstupem do politiky, jak bych to řekl slušně, pokazím život. Hlavně svůj osobní. Pracuji mnohem více času, než jsem poslední léta trávil ve firmě, nejde o to, že by agenda byla složitější, ale v politice jde všechno strašně pomalu, je prolezlá byrokracií, na všechno potřebujete deset rozhodnutí, pokud se tedy nedovíte, že to a to nejde. Politika, alespoň ta koaliční, se musí vysedět, na což já nejsem zvyklý.

Umíte si vůbec představit začít podnikat v dnešní době? Pokud byste stál před rozhodnutím zahájit podnikání dnes, šel byste do toho?

Pokud by mi bylo 25 nebo 30, rozuměl bych novým technologiím, uměl jazyky a měl přehled, tak bych do toho určitě šel. Internet nabídl novou dimenzi podnikání. Ale to už dneska pro mě není. Já jsem stará škola, potřebuji papírový kalendář, firmy jsem řídil jen pomocí SMS zpráv a s počítačem už mě asi nikdo nenaučí. Stačí, že mě naučili vybírat poštu na iPadu a i u toho dost často zuřím. Určitě bych s nějakým podnikáním začal, pořád jsem profesí hlavně obchodník, ale muselo by mi být o třicet let míň. Každopádně ty, co dneska začínají, obdivuji a mají můj respekt.

Na ty, co dnes začínají, číhá nejedna vaše legislativní "nástraha". Třeba EET, ta vám mnoho popularity zejména u živnostníků nepřinesla, to vám nevadí?

Nemyslím si, že jsem neoblíbený u živnostníků. Možná je to ovlivněno pravicovou opozicí. Elektronická evidence byla problém před zavedením i v Chorvatsku, dneska ji podporuje přes 90 procent lidí. Nemyslím si, že by živnostníci nějak výrazně milovali ODS nebo Kalouskovu TOP 09, stačí si vzpomenout, jak jim jejich vláda zvyšovala daně a brala veškeré výhody. EET nikoho nezatíží a těm poctivým pomůže.

Nemálo podnikatelů zejména ve výrobě a obchodu s potravinami se ale domnívá, že je chcete zlikvidovat. Řekněte popravdě, jak se na segment OSVČ díváte?


Pokračování rozhovoru s Andrejem Babišem čtěte v tištěném vydání magazínu Živnostenské listy. Je v každé dobré trafice!

Diskuze