Příběhy

Nejmladší český podnikatel, dvanáctiletý Tomáš, zbohatl na křížalách. Teď svůj obchodní model nabízí jiným

Kateřina Kotalová

Nejmladší český podnikatel, dvanáctiletý Tomáš, zbohatl na křížalách. Teď svůj obchodní model nabízí jiným

Nevíte, co s letošní úrodou jablek? Možná by vás mohl inspirovat příběh dvanáctiletého "podnikatele" TOMÁŠE VEJMOLY, který si vydělává prodejem křížal. Už si našetřil tolik, aby si mohl splnit sen, teď chce do svého projektu zapojit další a rozšířit síť.

Bylo mu jedenáct, když začal přemýšlet, jak by si vydělal peníze na nový počítač. Moc si přál ten, který má jeho táta. Bezvadně se na něm hrály hry, ale táta Martin se pokaždé vztekal, když v něm po každé Tomášově návštěvě nezůstal kámen na kameni. Jenomže stál mnohem víc, než měl Tomáš tehdy v kasičce, a rodiče mu jen tak z plezíru nový počítač kupovat nechtěli.

Tomáš pochopil, že pokud ho chce mít, bude si na něj muset nějak vydělat. „Máme každý rok v Mníšku Knoflíkový trh, kde děti mohou prodávat svoje výrobky. A protože jsme měli velkou úrodu jablek a nevěděli jsme, co s nimi, rozhodl jsem se je sušit. Vyrobil jsem šedesát pytlíků a všechny jsem je tam prodal,“ líčí svůj první „podnikatelský“ úspěch. Na trhu si vydělal necelé dva tisíce korun.

Dětská práce? Ani náhodou!

Na počítač to nebylo, a tak další rok vyrazil na trh znovu, namísto 60 balíčků si jich přichystal 160. „Neprodalo se všechno, a tak jsme s tátou založili internetové stránky Tomáškovy křížalky a tam jsem je začal prodávat,“ vzpomínal na své podnikatelské začátky v jednom barrandovském televizním pořadu. „Spočítali jsme, že musí prodat 450 pytlíků, aby mu to na ten počítač stačilo. Nejprve se moc netvářil, protože věděl, že to bude trvat dlouho, počítač chtěl hned, ale já jsem řekl, že si na něj musí vydělat,“ vypráví Tomáškův otec Martin Vejmola.

A tak se pustil do sušení ve velkém, stránky byly navštěvované a objednávky rostly. Suší každý večer, po škole má čas jít ven s kamarády nebo se učí a večer, když přijdou rodiče domů z práce společně celá rodina suší. Maminka jablka myje, dědeček se stará o objednávky a Tomáš dělá všechno ostatní. "Na internetu mi občas lidi napsali, že je to dětská práce. Ale já to tak neberu, když to je moje rozhodnutí a já to chci dělat," stojí si za svým malý "podnikatel".

Splněný sen

Na vysněný počítač už si dávno vydělal, dokonce i na laserovou tiskárnu a nové sušičky. „Teď bych si přál kolo,“ usmívá se Tomáš. A jeho sen není zase až tak moc vzdálený. Svoje křížaly totiž už prodává i do zahraničí. „Posílal jsem na Slovensko i do Anglie,“ pochlubil se s tím že s křížalami má ještě velké plány. „Teď řeším, aby i další děti, které chtějí kolo, koloběžku nebo cokoliv, si ten sen taky splnily. Ony samy by dělaly křížaly, já bych jim dodal věci potřebné k výrobě křížal a prodávaly by je přes mě a tím by byly blíž k tomu, co chtějí,“ vysvětlil v pořadu svoje plány. Tenhle kluk se prostě neztratí!

Diskuze