Podnikání

Nedobytné pohledávky? Na vymahače raději zapomeňte!

Renata Lichtenegerová

Nedobytné pohledávky? Na vymahače raději zapomeňte!

Hromadí se vám neproplacené faktury? Mimosoudním vymahačům se raději vyhněte. Bývají to nebezpeční lidé, kteří neváhají vydírat dlužníky, ale ani klamat věřitele.

Takzvané vymahačské firmy se přiživují na skutečnosti, že na trhu panuje špatná platební morálka. Mnohé firmy se potýkají s problémy jen proto, že jim jejich klienti a obchodní partneři nezaplatili, co měli. Řešení soudní cestou bývá zdlouhavé. Někteří podnikatelé se proto rozhodnou najmout si svalnaté, hrůzu nahánějící vymahače. Odborníci ale od této strategie odrazují.

Vymáhání, které se prodraží

Před nabídkami, které slibují přesvědčení dlužníka mimosoudní cestou, varuje například Tomáš Medřický, autor projektu Epohledávky.cz. „Metody psychologického nátlaku, které mimosoudní vymahači používají, hraničí s nelegálními praktikami. Během celého procesu postaveného na osobních výhružkách navíc stále běží promlčecí doba pohledávky a neexistuje žádná garance její úhrady,“ konstatuje.

Ne úplně legální postup vůči dlužníkům je podle Medřického jen jednou z nekalých praktik mimosoudních vymahačů. Neváhají totiž ani oklamat samotného věřitele. Jak to dělají?

Časté je, že nejprve přijmou zakázku na vymáhání jakéhokoliv dluhu, předem ale vědí, že malými částkami se vůbec zabývat nebudou. Jsou to přitom právě nižší cifry na neproplacených fakturách, které se tuzemským podnikatelům obvykle nechce vymáhat soudní cestou. Po pár dnech vymahač podnikatele přesvědčí, že z dlužníka nelze nic vymoci, a při té příležitosti si samozřejmě naúčtuje své „dosavadní náklady“ za nic.

Stejný konec mívá i ten scénář, kdy výše dluhu sice je pro vymahače zajímavá, ukáže se ale, že z toho ani tak nebude žádný zlatý důl. „Vymahači si nejprve prověří bonitu dlužníka, a pokud pro ně není dostatečná, věřiteli jeho pohledávku zamítnou s tím, že není kde brát. Pravda je však jinde. Například exekuce na mzdu dlužníka, která je běžnou praxí při splácení dlužných částek, se uděluje soudním rozhodnutím. Podobnými právními postupy se mimosoudní vymahači prostě nezabývají,“ říká advokát David Bascheri.

Provize jen v případě úspěchu

Seriózní firmu, která může podnikatelům skutečně pomoci s nedobytnými pohledávkami, poznáte mimo jiné podle toho, že si účtuje jakékoliv poplatky až ze skutečně vymožené částky. „V případě neúspěšného vymáhání by klient neměl platit vůbec nic. Je tedy důležité si pohlídat, aby případné provize za služby byly vždy navázány pouze na reálně vymožený dluh,“ říká Medřický. Český trh s pohledávkami je podle něho deformován „Podnikatelé věří, že se nezaplacené faktury pod dvacet tisíc ani nevyplatí vymáhat. Mámy s dětmi v péči, které marně čekají na alimenty od partnera, se o to raději ani nepokoušejí, aby nezaplatily ještě víc. Takové smíření se ztrátou je ale úplně zbytečné. Pokud si seriózní firma bere provizi až ze skutečně vymoženého dluhu, nemá věřitel s pohledávkou žádné výdaje a vyplatí se mu takto vymáhat dluhy v jakékoli výši,“ dodává Medřický.

Féroví poskytovatelé těchto služeb by vám měli umožnit neustálou kontrolu nad stavem vymáhání. Informovat vás o tom, kdy byla odeslána výzva k uhrazení dluhu, podána žádost o elektronický platební příkaz, který soud vydává do měsíce, zda byla uvalena soudní žaloba nebo exekuce.

Diskuze