Zprávy

Ministerstvo financí vypracuje seznam webových stránek, na které se už nepodíváte. Na výtky o cenzuře neslyší

Dagmar Klimovičová

Ministerstvo financí vypracuje seznam webových stránek, na které se už nepodíváte. Na výtky o cenzuře neslyší

Podle vládního návrhu o hazardních hrách by na ministerstvu financí měl vzniknout seznam zakázaných internetových stránek, na kterých si už nezahrajete. Zatímco Andrej Babiš krok obhajuje ochrannou spotřebitele, mnozí ho považují za ryze cenzurní a volají po zrušení inkriminovaných paragrafů. O tom ale ministr nechce ani slyšet!

Ze stolu smetl dnes ráno i snahy zástupců České pirátské strany. Ta poukazuje zejména na cenzuru Internetu ve formě seznamu zakázaných stránek spravovaném ministerstvem financí a přenesení odpovědnosti za přenášený obsah a povinnosti blokování na poskytovatele internetového připojení.

"Dopady navrhovaného zákona jsou zcela pod rozlišovací úroveň ministra Babiše. Jedním dechem hovoří o regulaci ve prospěch občanů a vymýcení patologického jevu hráčství, následně pak řeší pouze registrace a zdanění firem, které v hazardu podnikají. Obecně mu asi vadí firmy, které fungují celosvětově, ale nedaní v České republice. Facebook, který platí daně v Irsku a stovky dalších podobných služeb, prý zatím cenzurovat nechce," sdělil Živnostenským listům pirát Ivan Bartoš bezprostředně po jednání s ministrem financí.

Daňový e-ráj?

Návrh zákona o hazardních hrách výrazně limituje zahraniční provozovatele internetových herních portálů. Není divu, že zpod paragrafů spíše než proklamovaná ochrana spotřebitele vykukuje snaha vyšachovat provozovatele stránek s daňovou povinností v jiných zemích. "Bohužel se nám Andreje Babiše nepodařilo přesvědčit, že samotný princip, kdy má stát vytvářet seznam webových stránek, na které se čeští občané nesmějí dostat, je zcestný. Pan ministr o Internetu uvažuje pouze jako o trhu, který je potřeba regulovat a danit. Širší souvislosti fenoménu svobodné celosvětové sítě rovných s rovnými mu unikají," prozradil závěry schůzky pirát Mikuláš Ferjenčík.

Piráti usilují o vyškrtnutí dvou cenzurních paragrafů z návrhu zákona, a pokud se jim o nutnosti tohoto kroku nepodaří přesvědčit sněmovní většinu, budou mobilizovat veřejnost stejně jako v minulosti. Petici Internet bez cenzury již podepsalo přes 18 000 lidí. Spolu s Piráty se proti zákonu postavilo například i Sdružení pro internetový rozvoj SPIR.

Diskuze