Zprávy

Co mají společného veřejné záchodky a poslanecká kantýna? Vyhne se jim EET!

Kateřina Kotalová

Co mají společného veřejné záchodky a poslanecká kantýna? Vyhne se jim EET!

Poslanci včera pustili do dalšího čtení zákon o elektronické evidenci tržeb. Ten je tak zase o krok blíž schválení. Byla to opět debata plná emocí, urážek i rozporuplných názorů. Ale byla to také rozprava o výjimkách. Komu se EET vyhne obloukem?

Zatímco běžní obchodníci budou vydávat účtenky o sto šest a spolu s nimi jako zběsilí odesílat data do centrální evidence, někteří vyvolení budou téhle novinky ušetřeni. Podle návrhu zákona budou z evidence tržeb vyloučeny tržby státu, měst, obcí, krajů (jak jinak), tržby ČNB, příspěvkových organizací, pošt, bank, spořitelen, pojišťoven, penzijních a investičních společností nebo obchodníků s cennými papíry. V klidu mohou být také podnikatelé v energetice díky licenci udělené na základě energetického zákona (to asi aby se nezjistilo víc, než je nezbytně nutné).

A pokud je pro vás elektronická účtenka známkou nesvobody, pak nejsvobodněji se budete cítit v oblacích, v letadle se „Babišovy“ účtenky nedočkáte. A pokud chcete přece jenom zůstat nohama na zemi, i tady se najdou svobodné prostory. Třeba tam, kam i císařpán chodil sám. Veřejné záchodky jsou, zdá se, i současným zákonodárcům svaté. I ty totiž budou od EET osvobozeny. Proč?

Svatá desetikačka

Poslanec Ludvík Hovorka z KDU-ČSL pro to má svoje vysvětlení. „Malé tržby rovná se malý únik na daních,“ uvažoval při včerejším jednání o záměru navrhovatele zákona.

Vzhledem k tomu, za jaké ceny baští poslanci, má výjimka pro jejich kantýnu zřejmě stejný základ. (Pravda, v posledních letech jim výrazně podražila. Zatímco ještě před pár lety je porce polévky vyšla na tři koruny, dneska už musí vytáhnout desetikačku.) Je státní, a tak je zkrátka z obliga.

Ač jsme se snažili, jinou paralelu mezi vládním bufíkem a veřejným WC jsme opravdu, skutečně, namouduši nenašli.

Diskuze