Názory

Když je franšíza v rukou podvodníků, poškozuje to klienty i slušné podnikatele

Jiří Vítek

Když je franšíza v rukou podvodníků, poškozuje to klienty i slušné podnikatele

​Franšízy otevírají prostor nejen pro rozšíření značky dál do světa, ale také pro podvody. Zákazník si bohužel někdy myslí, že je klientem velké světové společnosti, ale ve skutečnosti je zákazníkem malého šmudly a velká franšíza za nic neručí.

Pakliže jde o koncept s pivem, pečivem a hamburgery ve stylu dáme ti sklenice, pípu, žemle, tácky, popelníky a ty budeš prodávat naše zboží podle našich norem a v naší kvalitě, pak na tom není rozhodně nic špatného. Ale když slyšíte, jak fungují některé realitní kanceláře nesoucí nadnárodní název a jak díky nim desítky rodin přišly o veškeré své úspory, je vám z toho ouzko.

V některých českých realitkách to totiž dospělo do stádia, kdy nájemce licence platí majiteli za to, že pro něj pracuje. Nedostane za to nic, maximálně si může dát firemní značku na vizitku a do inzerátu a k tomu si platí za povinná pravidelná "školení". To je stálý zdroj přijmů pro majitele licence, vlastně za nic. Zákazník si pak myslí, že si byt kupuje přes velkou realitní kancelář, ve skutečnosti je v rukách jediného makléře nebo skupinky makléřů, kteří s onou kanceláří nemají společného víc než logo na vizitce s možností zaštiťovat se referencemi klientů velké společnosti, na něž by sám nikdy nemohl dosáhnout.

Nebyl důvod nevěřit, všude byla loga prestižní realitky

Padesát rodin takto přišlo ve franšízingovém modelu při podvodu o 70 milionů korun. Bylo to tak, že malá a slabá realitní kancelář, která prošla školením, polepila svoji kancelář logy a prezentovala se jako velká a silná. Jenomže když se stal průšvih a peníze v realitce byly ukradeny, klienti pocítili tíhu franšízingu: Nadnárodní společnost řekla, že se svou realitní kanceláří nemá nic společného. Jediné "pojištění" v tomto případě je zřidit si vázaný účet u banky, který je sice trošku dražší, ale jsou na něm peníze kryty do výše 100 000 EUR státem, resp. Českou národní bankou a velmi výrazně eliminuje chybu lidského faktoru.

Dlužno říct, že kauza vrhla stín i na poctivé realitní franšízy, a tak mnohé z nich, přestože nemusely, přijaly tvrdá opatření a svoji solventnost jsou schopné bez mrknutí oka doložit. Zkrátka vybírejte pečlivě, ale nepřeberte!


Diskuze