Revue

Budoucnost cigaret? Zdraží a pak zmizí!

Renata Lichtenegerová

Budoucnost cigaret? Zdraží a pak zmizí!

Úplný zákaz kouření v restauracích, který má začít platit od začátku příštího roku, je pouze jedním z prvních opatření, jejichž prostřednictvím Česko bojuje proti tomuto zlozvyku. Následovat má omezení platné i pro domácnosti či automobily, na krabičkách se zabydlí odstrašující snímky orgánů umírajících lidí a všechny tabákové výrobky výrazně podraží.

Česká verze takzvaného protikuřáckého zákona zatím oproti zahraničním „konkurentkám“ značně pokulhávala. Jen o striktním zákazu kouření v restauracích, debatují čeští zákonodárci (často s cigaretou v ruce) minimálně od roku 2006. Tehdy ovšem novela protikuřáckého zákona přinesla naopak uvolnění pravidel. Zrušila totiž do té doby platný zákaz kouření v době podávání snídaní, obědů a večeří a nahradila jej povinností označovat místnosti cedulkami s cigaretou a přeškrtnutou cigaretou. Odpůrci kouření v restauracích tento zákon považovali za triumf tabákové lobby. Ta už možná není tak silná, jak bývala, protože vláda letos v červnu jednomyslně podpořila návrh novely, která by příští rok měla všechny tuzemské lokály přeměnit na nekuřácké.

Více o tomto tématu připravujeme do říjnového čísla Živnostenských listů

Další kroky, které mají za cíl vypudit kouření z běžného života tuzemských obyvatel, mají následovat brzy.

Zmizí reklamy a pak i krabičky

Česko už dávno podepsalo směrnici EU, která se zabývá právě opatřeními proti kuřákům, respektive na ochranu nekuřáků. Podle ní budou muset být nejpozději od 1. 5. 2016 všechny krabičky cigaret ozdobeny ještě většími varovnými nápisy v kombinaci se snímky nejrůznějších nádorů. „Do budoucna bychom se měli vydat cestou jednotných balení, kdy všechny krabičky vypadají stejně, jsou provedené v olivově zelené barvě s jednotným typem a velikostí písma značky. Tím se omezí prostor pro tabákovou reklamu,“ přibližuje Lukáš Kohoutek, prezident České koalice proti tabáku.

Dalším krokem, ke kterému budou čeští zákonodárci nuceni přistoupit, bude úplný zákaz reklamy na tabákové výrobky. Fotografie usmívajících se lidí vedle nápisu se značkou cigaret tak už neuvidíme ani v trafikách, kde doposud být mohou. A po reklamách by měly z našich očí zmizet i samotné tabákové výrobky. Stane se z nich doslova podpultové zboží, které bude k dostání jen na vyžádání.

Cigarety musí zdražit

Paralelně s těmito opatřeními bude kladen důraz na důslednější ochranu dětí proti pasivnímu kouření. Po vzoru například Velké Británie bude zaveden zákaz kouření v autě, je-li v něm přítomno dítě a také v domácnostech, kde se vyskytuje někdo nezletilý.

„Ve vyspělých zemích je také samozřejmostí výrazně vyšší cena cigaret díky extrémně vysoké tabákové dani a prodej pouze větších balení, aby si je kuřáci museli kupovat za řádově větší obnosy peněz a uvědomili si, na kolik je jejich závislost vyjde,“ říká Kohoutek.

Posledním významným opatřením pak podle něho bude zákaz prodeje tabákových výrobků osobám narozeným po určitém datu.

Nezapálí si už ani vězni

V boji proti kouření v poslední době značně přitvrdila třeba zmíněná Velká Británie. Tamní protikuřácký zákon zakázal kouření ve všech restauracích, klubech a pracovištích již v roce 2007. Nyní přichází s dalšími omezeními. Vedle zákazu kouřit v automobilech, v nichž se nacházejí spolucestující mladší 18. let, přináší plán zavedení zákazu kouření ve věznicích, což mnozí odborníci označují za vůbec nejradikálnější krok v boji proti tomuto zlozvyku. Kouří totiž naprostá většina vězňů.

Ke stále přísnějším krokům přistupuje také Francie, kde se v restauracích nesmí kouřit od roku 2008. Pařížská radnice nově zavedla také pokutu ve výši 68 eur (cca 1850 korun) za každý nedopalek odhozený na chodník.

Diskuze