Příběhy

První výrobce nábytku z palet v Česku: O prvním zájemci jsem si myslel, že je blázen!

Kateřina Kotalová

První výrobce nábytku z palet v Česku: O prvním zájemci jsem si myslel, že je blázen!

Když se na paletáře JAROSLAVA GÜNTERA (43) poprvé obrátil zákazník s požadavkem na výrobu postele, ťukali si s manželkou na čelo. Do té doby v paletách neviděl víc než pár stlučených prken k nákupu a následnému prodeji. Jenomže „bláznů“ přibývalo, a tak chytl příležitost za pačesy a stal se prvním výrobcem nábytku z palet v Česku. Dodnes s povděkem vzpomíná na den, kdy paletovému nábytku dal šanci. Ono to totiž hezky sype.

Jeho cesta k úspěchu ale rozhodně nebyla přímá, vedla přes válkou zmítanou Bosnu. Jaroslav Günter totiž patří k těm statečným mužům, kteří se dobrovolně přihlásili na válečnou misi. Viděl umírat své kamarády a moc dobře věděl, že smrt číhá na každém kroku. Ostatně ta rozhodla o tom, že se z vyučeného truhláře a vojáka z povolání stane úspěšný obchodník s paletami...

Jaroslav Günter patří mezi ty, kterým je slovo plýtvat cizí. Palety, kterých ve své firmě v Nehvizdech u Prahy skladuje až pět tisíc, spotřebuje do poslední. Většinu prodá tak, jak jsou, a ty, které by jinak byly neprodejné, opraví a použije k výrobě nábytku. „Ještě si chci koupit lisovačku na odřezky, abych z nich mohl vyrábět dřevěné brikety na topení,“ plánuje muž, který tvrdí, že cokoliv v životě dělal, dělal rád a poctivě, ale teprve v paletách se našel. Mluví tiše, jeho kancelář je skromná stejně jako on sám. Na okázalost si Jaroslav Günter zrovna nepotrpí, ceduli PaletyOnline.cz byste snadno přehlédli a ve výrobní hale o tisíci metrech čtverečních pracují jen tři dělníci. Musí se otáčet, ačkoliv venku je zrovna vedro k padnutí. „Zítra vybavujeme celou prodejnu v centru Prahy,“ vysvětluje a po oku kontroluje, jestli nábytek vypadá tak, jak má.

Rozhovor s Jaroslavem Günterem o jeho zážitcích z válečných misí a pochopitelně také o výrobě nábytku z palet čtěte v aktuálním vydání magazínu Živnostenské listy, který najdete na pultech každé dobré trafiky.

Diskuze