Názory

Regulace hazardu, velká domů a cenzura internetu. Jakou další záminku pro kontrolu nad svobodou internetu nám předloží příště?

Ivan Bartoš

Regulace hazardu, velká domů a cenzura internetu. Jakou další záminku pro kontrolu nad svobodou internetu nám předloží příště?

V květnu letošního roku připravilo ministerstvo financí návrh nového zákona o hazardních hrách. Tento návrh je nyní konsolidován a míří do poslanecké sněmovny. Vhledem k rozložení sil ve sněmovně a v souvislosti s tím, že je předkládán vládou, lze očekávat, že se nám nepodaří zasáhnout podobně skrze společenský tlak, jak tomu bylo v případě podobného pokusu, o který se v rámci své iniciativy historicky pokusil jinak poměrně sympatický poslanec Farský a už ne tolik sympatické Věci Veřejné.

Jedná se již o třetí boj na témže poli. Bojím se však, že tento boj nebude zdaleka poslední. V červnu 2011 navrhoval zavedení cenzury Internetu přílepkem k loterijnímu zákonu poslanec Jan Farský. V říjnu 2011 na něj navázali poslanci Věcí veřejných. Po protestech veřejnosti ale od svých plánů ustoupili.

Elektronickou petici Internet bez cenzury, kterou iniciovala a provozovala Česká pirátská strana, podepsalo přes 17 400 obyvatel. Jan Farský následně dokonce zcela změnil názor a Andreje Babiše kvůli cenzurním paragrafům v zákoně o hazardních hrách interpeloval.

Co je na stole dnes?

Současný návrh představuje komplexní revizi celého právního rámce regulace oblasti hazardních her, jejímž hlavním cílem je zajištění vysoké ochrany spotřebitelů, a to především s ohledem na technologický vývoj, zejména rostoucí využívání sítě Internet.

Materiál obsahuje rovněž návrh zákona, kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím zákona o hazardních hrách a zákona o dani z hazardních her. Tento návrh zákona tvoří spolu s návrhem zákona o hazardních hrách a návrhem zákona o dani z hazardních her novou komplexní právní úpravu trhu s hazardními hrami. Jedná se o trojici návrhů, které řeší “nešvar” hazardu ve všech rovinách (fyzická kasina, daně, internet a další.)

Pokud opomenu řadu aspektů, které návrhy obsahují a které naopak velkým hráčům tohoto byznysu nahrávají (požadavky na ukládání a streamování v reálném čase provozu v kasinu vychází v nákladu na hardware a technologii přibližně na 50 tisíc korun denně), pokud dám stranou progresivní licenční politiku, která se ovšem v případě super podnikatelů zastaví na jedné hranici a již neroste, vidím problém opět v bezprecedentním útoku na svobodu internetu, soukromí občanů a v neposlední řadě také hrubý zásah do svobody podnikání malých i velkých poskytovatelů internetového připojení.

Součástí Návrhu zákona o hazardních hrách je i uzákonění cenzury Internetu v ČR. Na ministerstvu financí má vznikat seznam zakázaných webových stránek a poskytovatelé internetového připojení mají bránit svým zákazníkům v tom, aby se na tyto stránky dostali.

Ptáte se proč na ministerstvu financí?

Já také. V souvislosti se zákonem je zde i velmi sporný výklad toho, kdo vlastně o obsahu, který je z pohledu zákona “nevhodný” anebo dokonce “nelegální”, rozhoduje.

Ministerstvo financí si tedy, bez jakéhokoliv důvodu usurpuje vytvářet závazný black list povolených a nepovolených stránek, které jsou v zemích, kde jsou provozovány zcela legálně, a firem, které je provozují a rozhodně nepřekračují v tomto směru žádné zákony.

Faktem zůstává, že k žádným výrazným změnám k lepšímu za celou dobu přetavování do vládního návrhu nedošlo. Zkušenosti z jiných evropských zemí nám navíc ukazují, že cenzurní zákony mají tendenci bobtnat. Cenzura je zavedena pod záminkou blokování dětské pornografie, nebo nacistických webů a postupně se posunuje do dalších oblastí, například sdílení dat a padají i požadavky na cenzurování článků ze zpravodajských webů.

Předseda pirátů Lukáš Černohorský vyslal již v květnu jasný vzkaz: "Máme za to, že vládní návrh je nejen technicky nefunkční, ale společensky nebezpečný. Nahrává jen domácím sázkovým firmám, které získají konkurenční výhodu, a zřejmě uspokojuje touhu Andreje Babiše kontrolovat naši společnost. Piráti se s ním rozhodně nesmíří, a pokud vláda cenzurní paragrafy ze zákona nevyškrtne sama od sebe, pokusíme se ji přimět ke změně postoje veřejným tlakem, a apelem na půdě senátu, kde máme své zastoupení"

Pokud chceme s jevem patologického hráčství skutečně bojovat, cesta přes cenzuru internetu a reálného posilování moci ministerstva financí nevede.

Ivan Bartoš, šéf mediálního odboru Pirátů k pořadí už třetímu návrhu na „regulaci hazardu".

Diskuze